statystyki

Trybunał strasburski podtrzymał wyrok w sprawie tajnych więzień CIA

17.02.2015, 21:32; Aktualizacja: 17.02.2015, 22:14

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odrzuciła odwołanie polskiego rządu od orzeczenia w sprawie torturowania więźniów podejrzanych o terroryzm na terenie ośrodka w Starych Kiejkutach. Oznacza to, że ubiegłoroczny wyrok, w którym ETPC uznał, że polskie władze naruszyły kilka artykułów konwencji, w tym zakaz tortur, jest ostateczny.

Polski rząd złożył wniosek o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby w październiku ubiegłego roku. Zgodnie z art. 43 ust. 2 konwencji zespół pięciu sędziów Wielkiej Izby przyjmuje taki wniosek, jeśli uzna, że sprawa, której on dotyczy ujawnia poważne wątpliwości związane z interpretacją lub stosowaniem konwencji i jej protokołów lub "poważną kwestię o znaczeniu ogólnym". Ubiegłoroczny wyrok stwierdzający naruszenie przez Polskę m.in. zakazu torturowania oraz prawa do życia, takich zastrzeżeń jednak nie wzbudził.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane