statystyki

Polski oddział Europejskiego Instytutu Prawa

17.02.2015, 10:37; Aktualizacja: 17.02.2015, 10:48

Akt powołania podpisano w poniedziałek w siedzibie KRRP. Inicjatorem spotkania był prof. Marek Wierzbowski

Europejski Instytut Prawa (European Law Institute, ELI) utworzony został w 2011 r. Jest organizacją zrzeszającą przedstawicieli nauki i praktykujących prawników z różnych grup zawodowych z całej Europy, w tym 12 z Polski. Ma za zadanie podejmować działania na rzecz rozwoju prawa UE, w tym inicjować, prowadzić i wspierać badania w celu doskonalenia zasad i przepisów wspólnych dla europejskich systemów prawnych, a także udzielać porad instytucjom tworzącym prawo na szczeblu unijnym, międzynarodowym i krajowym.

- Nie możemy uciec od tej tematyki bo prawo europejskie promieniuje na wszystkie dziedziny prawa - podkreślał prof. Marek Safjan, sędzia TSUE, podczas poniedziałkowego spotkania w siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych, na którym zjawiła się śmietanka polskich prawników. W uroczystości zainicjowaniu działania polskiego oddziału ELI uczestniczyli m.in. prezes KRRP Dariusz Sałajewski, I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, wiceszef MSZ prof. Artur Nowak-Far, prezydent CCBE r.pr Maria Ślązak i rzecznik generalny TSUE prof. Maciej Szpunar.

Ten ostatni zaznaczył, że polska myśl prawnicza ma do zaoferowania tak wiele i doświadczenia polskie są na tyle ciekawe, że warto podzielić się nimi wobec tych, którzy tworzą prawo unijne. - Stworzenie polskiego ELI umożliwi wymianę tych doświadczeń i uświadomienie europejskim prawnikom rzeczy, które na pierwszy rzut oka są niedostrzegalne, ale są niezmiernie wartościowe dla rozwoju prawa - dodał prof. Szpunar.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane