statystyki

Nieruchomości: Kiedy zrzec się parceli pod drogę gminną

autor: Leszek Jaworski07.01.2015, 00:00; Aktualizacja: 07.01.2015, 11:59

Wójt 26 października 2014 r. zatwierdził decyzją podział nieruchomości przejętej pod drogę gminną. Były właściciel nieruchomości 4 listopada 2014 r. zwrócił się do starosty o ustalenie odszkodowania za działki przejęte na własność gminy na poszerzenie drogi. Wcześniej, tj. 4 lipca 2013 r., skierował do organu oświadczenie, że rezygnuje z odszkodowania. Właściciel w trakcie postępowania wszczętego przez starostę kwestionował prawidłowość sporządzenia przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego. Chodziło o to, że nie wziął on pod uwagę ceny nieruchomości wywłaszczonej pod drogi. Czy starosta postąpił prawidłowo, nie uznając oświadczenia byłego właściciela o zrzeczeniu się odszkodowania?

Reklama


Starosta postąpił prawidłowo, nie uznając oświadczenia byłego właściciela o zrzeczeniu się odszkodowania za wywłaszczone działki. W orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, że co do zasady istnieje możliwość zrzeczenia się roszczenia o odszkodowanie za grunty wydzielone pod drogi publiczne. Może to nastąpić wtedy, gdy takie roszczenie powstaje, tj. po przejściu z mocy prawa danej nieruchomości na własność gminy (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 22 stycznia 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 1223/12, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2008 r., sygn. akt I OSK 238/07, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama