statystyki

GIODO apeluje: Nie sprzedawajmy swojej prywatności

04.01.2015, 02:19; Aktualizacja: 04.01.2015, 08:49
Dane

Nie należy też oszczędzać na systemach bezpieczeństwa swojego sprzętu internetowegoźródło: ShutterStock

Nie sprzedawajmy swojej prywatności. Taka jest rada i jednocześnie apel zastępcy Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Andrzej Lewiński mówi, że warto o tym pamiętać wypełniając choćby karty lojalnościowe w sklepach.

Reklama


Reklama


Bywa ze placówki oczekują podania nie tylko imienia nazwiska, adresu, adresu mejlowego, ale i numeru PESEL, telefonu czy innych osobistych danych. Jak zaznacza przyjmując kartę lojalnościową za malutki procent wartości niektórych towarów oddajemy swoją prywatność. - Roszczenia ze strony podmiotów handlowych i usługowych idą coraz dalej, niedługo może to być na przykład numer konta - wyjaśnia Andrzej Lewiński.

Jak zaznacza - technologie kart lojalnościowych połączonych z kontem już są stosowane. - Jednak klient musi powierzyć sporo informacji o sobie w zamian za udogodnienie. Wielkie sieci w niektórych krajach Unii Europejskiej stosują technologie ułatwiające klientowi zakupy bez natychmiastowej płatności, ale informacje przekazywane przez klienta umożliwiają profilowanie jego upodobań i zwyczajów - wyjaśnia pełniący obowiązki GIODO. Andrzej Lewiński dodaje, że różnego rodzaju nośniki informacji połączone z internetem zbierają wiele danych o posiadaczach, umożliwiając dokładne ich prześwietlenie.

Pełniący obowiązki GIODO zachęca też do zabezpieczania swoich danych, między innymi przez proste procedury i odpowiednie programy. - Jedną z podstawowych rad dla osób korzystających z bankowości elektronicznej jest kasowanie historii i częsta zmiana haseł. Nie należy też oszczędzać na systemach bezpieczeństwa swojego sprzętu internetowego. Korzystanie z bezpłatnych programów zabezpieczających nie jest wystarczającą ochroną - podkreśla Andrzej lewiński i dodaje, ze jeżeli stać nas na internet - trzeba zainwestować również w ochronę. 

Pełniący obowiązki GIODO podkreśla, że ludzie nie dostrzegają wagi ochrony prywatności, a ma to kluczowe znaczenie w społeczeństwie masowej komunikacji i... inwigilacji.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • StAAbrA(2015-01-04 10:55) Odpowiedz 00

  Nie sprzedawajmy swojej prywatności - od tego jest GIODO .
  I jego nadbudowa .

 • sn(2015-01-04 14:48) Odpowiedz 00

  Szanowny Panie GIODO.
  Ja dostrzegłem to i nie wyrażałem zgody na podawanie danych do wymaganego wypełnienia kwestionariusza RWE, PGE (związanego z umową) odbiory prądu, gdyż nie gwarantowali (w ich piśmie ,że maja certyfikowaną, ochronę danych osobowych chodzi o podanie mojego nr. pesel, że poniosą odpowiedzialność
  karno-prawno-finansową , za ewentualne wycieki. RWE życzyło sobie odesłać te dane w w/w kwestionariuszu ich listem zwykłym !!! ???, wiemy jaka jest odpowiedzialna (PP), ile listów było na wałach, w śmietnikach info media, co mogą zrobić z takich danych naciągacze kredytów bankowych itp. !!! Informowałem RWE,że nie przewiduje być ich dłużnikiem , a gdyby tak się stało(mająca interes prawny) to mogą jako strona wystąpić do MAiC (MSWIA) o ich podanie. Jako Obywatel dostaję od Pana firmy odp.,że niby jest to dobrze , nie wymuszono zmiany stanowiska tych kontrahentów- ani odpowiedzi na zarzuty zachowania bezpieczeństwa , przecież nie są oni urzędem RP, takich firm handlowych jest dużo.Czy oni są Państwem w Państwie ,to jest Państwo Prawa !!! ???.

 • FK_(2015-01-04 18:43) Odpowiedz 00

  Do @SN

  Jest taki bank jak Smart Bank.
  Mozna w nim zalozyc konto przez internet wypelniajac odpowiedni formularz.. wszystko to w bezpieczny sposob (https czyli z klodeczka). Nastepnie bank ow odsyla umowe z wszystkimi danymi mailem czyli kanalem niezabezpieczonym.. ;)))
  Nie, nie zalozylem konta.. Potwierdzilem procedure mailem i zrezygnowalem z pomyslu zalozenia konta..

 • fgfgfgfgfgfgfgfgfgfgfgfg(2015-01-04 21:47) Odpowiedz 00

  "Korzystanie z bezpłatnych programów zabezpieczających nie jest wystarczającą ochroną - podkreśla Andrzej lewiński"

  Po tym można skończyć czytać ten bełkot, jeden z najlepszych firewalli swiata jest darmowy,
  nasze dane są już dawno oferowane każdemu który za to zapłaci . Giodo to zupełnie niepotrzebna instytucjia przechowalnia dla kolegów. jedna dobra ustawa chroniąca nasza prywatność była by lepsza.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama