Dla Ministerstwa Sprawiedliwości to był pracowity rok choć mniej spektakularny niż poprzedni. Tak o mijającym 2014 roku mówi pierwszy zastępca ministra sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. Jego zdaniem do największych sukcesów można zaliczyć m. In. zmianę kodeksu spółek handlowych a także nowelizację ustawy o prawach konsumenta.

Ta ostatnia weszła w życie 25 grudnia. Zdaniem wiceministra była bardzo potrzebna, ponieważ konsumenci często padali ofiarami niedoskonałości przepisów. Chodzi o "wciskanie umów" pod pozorem promocji czy zawieranie umów na odległość, od których nie można było odstąpić po terminie 10 dni. Teraz wszystko się zmieni dlatego Jerzy Kozdroń 2014 rok uważa za udany. "Ta sprawa leżała mi na sercu jak przychodziłem do Ministerstwa. Wreszcie udało się prowadzić nowele do końca" - przyznaje Jerzy Kozdroń. I dodaje, że 2015 będzie nie mniej pracowity. Bowiem nie ustają przygotowania do wejścia w życie reformy procedury karnej.

Najważniejszą nowością - do której dostosowano wiele innych przepisów - jest zmiana zasady procesu karnego. Sąd nie będzie prowadził postępowania dowodowego, żeby dociec prawdy. Teraz będzie jedynie rozstrzygał pojedynek między prokuraturą a oskarżonym. Oprócz tego zmieniono kodeks karny. Nie będzie już przestępstwem jazda po pijanemu na rowerze - stanie się wykroczeniem. A kradzież czy zniszczenie mienia będą przestępstwem dopiero od wartości jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia.

Chodzi o to by odciążyć zakłady karne, które obecnie są przeludnione - tłumaczy wiceminister Kozdroń. A wszystko ma prowadzić do usprawnienia pracy sądu bo jak podsumowuje wiceminister: "Sprawne sądy to sprawne państwo, niesprawne sądy to niesprawne państwo".

Reforma procedury karnej ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku.