statystyki

Nowe dowody osobiste bez podpisu. Ryzyko oszustw będzie większe?

05.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 05.12.2014, 07:18
dowód zabezpieczenie 4

Z punktu widzenia przeciętnego obywatela nowy dowód osobisty będzie mniej wartościowy niż ten, który obowiązuje w tej chwili - mówi dr Mieczysław Gocźródło: Materiały Prasowe

W 2015 roku wydawane będą dowody osobiste na nowym blankiecie. Nie będzie na nich informacji dotyczących adresu zamieszkania oraz wzoru podpisu. Brak możliwości jego szybkiej weryfikacji może spowodować zwiększenie się skali oszustw - ostrzegają eksperci.

reklama


reklama


Pierwotne założenia MSW dotyczące zmian w dowodach osobistych miały zrewolucjonizować podstawowy dla każdego Polaka dokument. Blankiet wyposażony miał zostać w chip, który pozwalałby m.in. na identyfikację w sieci i załatwianie spraw w urzędach. Ostatecznie jednak MSW zrezygnowało ze swoich wstępnych założeń. Teraz dowody pozbawiono nie tylko chipa, ale także innych, podstawowych informacji. Nowe dowody będą się różnić od tych obecnych zakresem danych osobowych jego posiadacza. Na dokumencie nie będzie już informacji o: adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu, a także nie będzie zamieszczane odwzorowanie podpisu. Dodana została natomiast pozycja o obywatelstwie polskim posiadacza.

Tożsamość bez podpisu

Brak wzorca podpisu na dokumencie rodzi obawy związane z nasileniem się skali dokonywanych oszustw.

- Podpis to jeden z najważniejszych elementów dokumentu, który wiąże bezpośrednio dowód z jego posiadaczem. Szokującą zatem sprawą jest fakt, że został on usunięty z dokumentu tożsamości – twierdzi dr Mieczysław Goc, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

Wyjaśnia również, że podpis jest niezbędny podczas codziennych czynności prawnych dokonywanych pomiędzy obywatelami.

- Odgrywa on istotną rolę w umowach sprzedaży samochodu, mieszkania. Weryfikowany jest także podczas zawierania różnych umów o świadczenia usług. Sama kopia podpisu, może być również doskonałym materiałem porównawczym w ekspertyzie pismoznawczej, przy np. próbach wyłudzenia kredytu – dodaje.

Z punktu widzenia przeciętnego obywatela nowy dowód osobisty będzie mniej wartościowy niż ten, który obowiązuje w tej chwili - mówi dr Mieczysław Goc

Nowy system jeszcze nie działa

Nowe dowody osobiste, choć nie bezpośrednio, lecz powiązane są z w wprowadzeniem systemu pl.ID, który obejmie swoim zakresem System Rejestrów Państwowych. W skład Rejestru wchodzić ma między innymi Baza Usług Stanu Cywilnego, Rejestr Dowodów Osobistych, System Odznaczeń Państwowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów, PESEL 3.0 czy Aplikacja ŹRÓDŁO.

Cały projekt pl. ID realizowany jest przez Centralny Ośrodek Informatyki. Współfinansowany został ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Aktualny budżet projektu wynosi 294 mln zł, z czego 249,9 mln zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Z najmowszych informacji przekazanych przez MSW wynika jednak, że wejście w życie Rejestru przełożone zostało z 1 stycznia 2015 na 1 marca w 2015.

- Projekt nowelizacji obydwu ustaw: o dowodach osobistych i ewidencji ludności polega na przedłużeniu vacatio legis do dnia 1 marca 2015 r. Ponieważ nowy dowód osobisty, z nowym zakresem danych, wprowadzany jest nowelizowaną ustawą, w konsekwencji, jeżeli ustawa zmieniająca ustawę zostanie uchwalona, wydawanie nowego dowodu będzie mogło się rozpocząć od 1 marca przyszłego roku – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Nowe dowody osobiste mają być wydawane nieodpłatnie, a dokumenty wydane przed datą wejścia w życie ustawy zachowują swoją ważność do upływu terminów w nich określonych.

Z danych TSN OBOP wynika, że 7 proc. Polaków padło ofiarą fałszowania lub kradzieży tożsamości, a 41 proc. uważa, że zagrożenie tym przestępstwem jest dość duże. Raport o dokumentach infoDOK dowodzi natomiast, że w samym pierwszym kwartale 2010 r. w okresie od kwietnia do czerwca tego roku udaremniono 1720 prób wyłudzenia kredytów, na łączną kwotę ponad 71 mln złotych, przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości. Główne wyłudzenia dotyczą kredytów samochodowych i hipoteczne. Dokumenty nielegalnie wykorzystywane są do kradzieży wypożyczanych przedmiotów czy podpisywania umów np. wynajmu lokalu w celu kradzieży mienia lub uniknięcia uiszczania opłat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • ela(2014-12-05 08:19) Odpowiedz 00

    Przecież po to są te ciągłe zmiany,by przestępcom było lepiej.Nasz kraj to raj dla przestępców .

  • Zofia(2014-12-05 13:11) Odpowiedz 00

    I czyż to nie DZIKI KRAJ TA POLSKA??
    I czy do TAKIEJ POLSKI mają wracać młodzi co wyjechali???

  • PNP[Patriota Narodu Polskiego](2015-02-14 22:57) Odpowiedz 00

    W naszym państwie jest niekompetencja[,, łobuzerka,,?]od szczebli rządowych poczynając,oraz kupa niepotrzebnych ministerstw i urzędów z mega rozrośniętą ilością urzędników.W Nowym Yorku jest zdaje się 17 radnych?Kandydat Duda nie powiedział[w sprawie JSW] ,,wiemy gdzie mieszkacie Posłowie,,Jawny transwestyta G. został posłem,ZTM w W-wie [zarząd transportu miejskiego] w 1993 r. miał ok.190 pracowników,obecnie ok.8oo.Komornik zarekwirował niewinnemu rolnikowi ciągnik.,,Pacjent,,ze stadionu narodowego miał milionową premię w umowie.Takie ,,drobnostki,,jak banki jak okręty na miejscu Zakładów Kasprzaka i Róży Luksemburg,oraz osiedle mieszkaniowe na miejscu Polskich Zakładów Optycznych w W-wie,o Ursusie i FSO nie wspominając.Oprócz,, łobuzerki,, dochodzi do paranoi typu-marchew to owoc,a ślimak to ryba.O ustaleniu prędkości wiatru w stajni i zakazie jaskółczych gniazd w oborze nie wspomnę, a krzywizna ogórka to już rewelacja.Ale już nie paranoją a wyrachowaniem jest postawienie ,,prowizorycznie,, palmy na Rondzie Degola w W-wie[ kraju smagłych sosen i rozłożystych wierzb!!!].Pies podnosi nogę i swoimi sikami znaczy swój teren.Czyżby ,,przypadkiem,,ktoś zaznaczył swój teren w pobliżu Giełdy Papierów Wartościowych[,,sanktuarium,,finansów].Może to nie teren a terytorium[jakiejś pospolitej rzeczy].Kto jest właścicielem mediów w środkach komunikacji miejskiej w W-wie?Przepraszam,że nie na temat,ale zabudowa miejska to z łaciny urbanistyka?Warszawa tak pięknie się rozrasta,no nie?NFZ jest też pięknie rozbudowany,a czy sędziowie prowadzący nieraz bardzo kryminogenne sprawy,są chronieni po wyjściu z pracy?itd..itd...Teraz doszedł jeszcze mały figiel[szwindel?] rządu RP,nowe dowody osobiste.To,że dużo naszych obywateli ma takie same nazwiska imiona i daty urodzenia to przecież nie wina rządu,ani tym bardziej nieobecnego w Polsce Donalda T[oczywiście!!!].Czyżby chodziło o unicestwienie tożsamości Obywateli Narodu Polskiego!!??Czy pamiętacie przysyłaną do każdego domu w Polsce proponowaną nową konstytucję RP[główni autorzy;Kwaśniewski i Geremek] z punktem mówiącym o możliwości utraty suwerenności państwowej RP.Ależ skąd przecież ci zacni panowie chcieli tylko dobra Polski i nawet nie myśleli o... Unii Europejskiej?.Ile jest znaczących gangów w Polsce?

  • Denko(2014-12-14 21:01) Odpowiedz 00

    Głupoty piszecie ryzyko oszustów wręcz przeciwnie taki oszust jeden z drugim nie będzie znał naszego adresu, więc nie będzie umiał go podać w bankach itp :P i bardzo dobrze odrazu go zawiną do paki.

  • Polak(2014-12-14 20:36) Odpowiedz 00

    Mam nadzieje, że wejdzie przed Kwietniem 2015 roku gdy będę musiał wymienić swój dowód. Wreszcie znamana na dobre nie będzie oszustw i nie będą szastać danymi na lewo i prawo.

  • Poldek(2014-12-14 20:34) Odpowiedz 00

    Zofia z IP: 83.8.156.* (2014-12-05 13:11)

    I czyż to nie DZIKI KRAJ TA POLSKA??
    I czy do TAKIEJ POLSKI mają wracać młodzi co wyjechali???

    Jaki dziki kraj to jest kraj XXI wieku i dobrze, że naszych danych nie będzie no chyba,że ty z tych danych korzystałaś na lewo i prawo to nie dziwię się tobie że ci to ukróca.

  • Polak(2014-12-14 20:33) Odpowiedz 00

    Bardzo dobrze jestem za wreszcie nie będą szastać danymi na lewo i prawo bo ich nie będzie.

  • lolo(2014-12-05 23:33) Odpowiedz 00

    Powiem tylko ze the cioole z wywiadu mysla jak by inwigilowac

  • irena anna(2014-12-05 21:08) Odpowiedz 00

    W Polsce jest moc oszustów i oszukańczych umów a nowe dowody dają oszustom przyzwolenie na działalność przestępczą.Parlament powinien natychmiast zająć się tą sprawą wiedząc,że obecna sytuacja w kraju nie daje podstawy do wprowadzenia tego typu dowodów.Polska staje się rajem dla oszystów.Państwo ponosi za to odpowiedzialność.

  • StAAbrA(2014-12-05 16:04) Odpowiedz 00

    Jeśli mafia zdecydowała że podpisów na dowodach osobistych ma nie być , to znaczy , że jest to w jej - tej mafii -
    interesie . Czyli : przestępstw będzie więcej .
    C.n.d.

  • EWA(2014-12-05 12:43) Odpowiedz 00

    ad. 1. ela.

    Pani -ela - zgadzam sie absolutnie z Pani wypowiedzia tutaj pod powyzszym.
    Jedno bym tylko dodala - jeszcze wieksze przestepstwa? alez czy to mozliwe panie rekaktorze?

  • aabc(2014-12-05 08:22) Odpowiedz 00

    Skoro w dowodzie "nie ma danych", to po co on, ten dowód. Z drugiej strony był trochę staroświecki. Nie mniej skoro i tak nie można go wprowadzić, bo urzędnicy - jak zwykle - nic nie potrafią, to po co zmartwienie? Może by tak używać prawa jazdy, jak USA? Nawet zdjęcie tam jest kolorowe, w przeciwieństwie do dowodu osobistego. Wesołych Świąt, jak na razie, dla urzędników.

  • Lex(2014-12-05 12:07) Odpowiedz 00

    Jak komus bede chcial wynajac mieszkanie to w jaki sposob zweryfikuje jego adres zamieszkania aby w przypadku problemow podac adres do sadu aby uzyskac nakaz zaplaty? Ktos powie, ze mieszka w Disneylandzie pod Warszawa i jak to zweryfikowac? Bo przeciez na jakiejs fakturze tez moze byc fikcyjny adres jesli byla zaplacona gotowka? Po co mieniac cos co dziala i to dobrze? Bedzie jak w UK, gdzie babcie zostaja z kredytami na 200-300 tys funtow do splacenia bo ktos podszyl sie pod nie. Swietne panstwo mamy. Teoretyczne.

  • ewart(2014-12-05 10:07) Odpowiedz 00

    To tworzenie państwa bezprawia , dla oszustów i złodziei w majestacie prawa za pieniądze podatników no i oczywiście cioci UNII. To jest chore. czy w tym kraju nie ważniejszych wydatków?

  • przerazony(2014-12-06 12:09) Odpowiedz 00

    Skoro są takie przekręty to zgodnie z Konstytucją RP art.4 Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
    Naród sprawuje władzę przez …,lub bezpośrednio.
    Co stoi na przeszkodzie, żeby Naród realizował postanowienia Konstytucji RP?

  • urzędnik(2014-12-05 09:06) Odpowiedz 00

    Proszę o nieuogólnianie my urzędnicy obsługujący obywateli zgłaszaliśmy ogrom wątpliwości i problemów z aplikacją "źródło" ale dopiero po artykule w gazeci Prawnej ci z MSW wycofali się ale ciągle twierdzą ze ta aplikacja jest sprawna szanowni obywatele ta aplikacja jest niebezpieczna wszystkie dane są dostępne dla wszystkich urzędników (wśród nas pracują ludzie odpowiedzialni i nie są wciskani stażyści na krótki okres, wójtom, burmistrzom, i prezydentom też daje się taki dostęp więc prześwietlą każdego konkurenta od podszewki) a chodzi tu o dane typu uznania dzieci (wydzielone w odrębnym rejestrze) więc jak ktoś uznaje dziecko to łatwo go znaleźć, jakaś adopcja tak samo - przy wyszukiwaniu po danych matki pojawi się lista jej wszystkich dzieci nawet tych oddanych do adopcji tylko z uwagą że ten akt jest utajniony ale jak się przegapi tę uwagę to łatwo wyliczyć interesantowi całą listę dzieci a 1 np było oddane do adopcji o czym pozostałe wychowywane nie wiedziały i całą tajemnica poszła się walić,

    także to ludzie z ministerstwa są jacyś wyjęci z rzeczywistości i proszę mówić o urzędniczkach z MSW i o urzędnikach gminnych bo wśród tej drugiej grupy jest zdecydowania większość z wyobraźnia w przeciwieństwie do tych z MSW, którzy przerażają nas z gmin swoją nieodpowiedzialnością (a przecież ich dane też będą w tym systemie, który jest lepszy od Facebooka)

  • jura(2014-12-05 09:05) Odpowiedz 00

    Już się uczę kilku nowych podpisów innych dla banków innych na faktóry i innych dla skarbówki.Wszystkie będą moje a każdy będzie inny.Będzie fajnie.

  • Urzędnik(2014-12-05 08:49) Odpowiedz 00

    a brak adresu przyniesie dodatkowy kłopot bo trzeba będzie uzyskać poświadczenia zameldowania za 17 zł lub tak ja to w innych krajach gdzie nie ma obowiązku meldunkowego trzeba okazać jakąś fakturę. Czy to ułatwi życie większości obywateli??? Dziś często otrzymujemy e-faktury.

    Powodzenia obywatelu może po kilku latach męczarni ktoś wprowadzi mądre rozwiązania

    z perspektywy urzędnika to jest to denerwujące bo potrzeba było tylko usprawnić produkcję by dowody przychodziły np w tydzień czy jakieś 10 dni od nadania. Ludzie tracą dowody i muszą 2-3 tygodnie czekać na nowe a wielu musi wyjechać zagranice do pracy. O tu by pozwolić na upoważnienie do odbioru dowodu przez osobę trzecią to już Ludzie z MSW na to nie idą bo jak w radio jakaś Pani z resortu mówiła trzeba wydać go konkretnej osobie, a zamiast wstawić datę (+100) to piszą "nieoznaczony" a Wajsowi który ten problem poruszył udzielił jakiejś idiotycznej odpowiedzi typu by wyrobić sobie dowód na 10 lat a dotyczy to przecież ludzi starczych po 65 roku życia. Problem z "nieoznaczony" jednej interesantce wynikł np. przy zamawianiu biletu lotniczego gdzie była konieczność podania daty ważności dowodu osobistego. Było tak samo przy prawach jazdy gdzie była kreska przy dowodach zrobiono podobną głupotę. Ci z MSW to naprawdę są jakimiś ogromnymi debilami. Ostatnio
    nawet wymyślili nowy stopień pokrewieństwa: wstępne rodzeństwo - w źródle takie było

  • Gość(2014-12-05 08:40) Odpowiedz 00

    Bzdury piszecie .

  • gość(2014-12-05 08:40) Odpowiedz 00

    Bzdury piszecie .