statystyki

Seremet: uprawnienie do prywatności ważniejsze niż jawność

autor: Ewa Ivanova14.08.2014, 06:53; Aktualizacja: 14.08.2014, 10:10

 „Przedłożony do zaopiniowania projekt dotknięty jest poważnymi usterkami o zróżnicowanym charakterze, od istotnych i niestety licznych zastrzeżeń natury konstytucyjnej, po zastrzeżenia o charakterze pragmatycznym, kończąc na usterkach legislacyjnych” – tak Andrzej Seremet podsumował w swej opinii przedstawiony przez Marka Biernackiego, ministra sprawiedliwości, kontrowersyjny projekt ustawy dotyczącej oświadczeń majątkowych.

Walka ze zjawiskami korupcyjnymi wymaga – zdaniem prokuratora generalnego – szczególnej rozwagi przy doborze instrumentów prawnych.

– Rzecz w tym, aby instrumenty te nie okazały się destrukcyjne dla organizmu państwowego – podkreślił Seremet.

Niestety, przedstawiony przez resort projekt wpisuje się „w tradycje instrumentów najbardziej prostych, których efektywność, jak uczą nie tylko polskie doświadczenia, jest wysoce ograniczona, a jednocześnie obarczona licznymi mankamentami” – wskazuje PG.

Niektóre rozwiązania budzą istotne wątpliwości natury konstytucyjnej. Chodzi o to, czy ważniejsza jest jawność, czy prawo do prywatności. Projekt Biernackiego jednoznacznie stawia na jawność. Przewiduje, że zasadą ma się stać upublicznianie deklaracji majątkowych na stronach biuletynów informacji publicznej (z wyjątkiem m.in. funkcjonariuszy służb specjalnych). Anonimizacji mają jednak podlegać dane dotyczące np. nieruchomości.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • piotr(2014-08-14 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie Pan Prokurator Generalny powiedział prawdę o pseudo projekcie Ministerstwa sprawiedliwości. To co wymyślił pan Biernacki nadaje się wyłącznie do kosza na śmieci.

    Odpowiedz
  • Maja(2014-08-15 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jak minister jest niekompetentny i bardziej slucha glosu lobbystow adwokackich, to nie moze stworzyc dobrego projektu ustawy a jedynie populistyczny. Brawo Prokurator Generalny za glos rozsadku i wytkniecie nieudolonosci Biernackiego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane