statystyki

Dzieci latami czekają na pieniądze

autor: Joanna Kowalska07.08.2014, 07:48; Aktualizacja: 07.08.2014, 08:37

Osadzanie w więzieniach osób uporczywie niepłacących alimentów to absurd – uważa wiceminister sprawiedliwości. Zmiany w kodeksie karnym mają zmusić je do efektywnego płacenia należności.

Średni czas trwania postępowania w sprawach o ustalenie alimentów to 4,4 miesiąca. Znacznie gorzej jest z ich egzekwowaniem – spośród ponad 47 tys. spraw załatwionych w zeszłym roku niemal połowa ciągnęła się przez ponad 5 lat (patrz: grafika). Jednak świadczenia uzyskano tylko w 9132 sprawach: 22 481 postępowań umorzono. Prawie 600 tys. pozostaje zaległych. Takie dane przytacza Ministerstwo Sprawiedliwości w „Informacji na temat stanu prawnego oraz faktycznego funkcjonowania obowiązku alimentacyjnego w Polsce”, przygotowanej – w porozumieniu z resortem pracy i polityki społecznej – na prośbę sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wjw(2014-08-07 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Bo durny rodzić często "myśli", ze robi na złość byłemu małżonkowi a nie krzywdę dziecku. Poza tym wynika to także z egoizmu. Zagonić takich do przymusowej pracy zakładzie karnym. No, ale to by naruszało jego prawa.
    To zaczyna pozapominać "nierozwiązywalny" problem skupu butelek w PRL.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane