statystyki

Prokuratury z nowy regulaminem czyli wzajemne grzebanie w szafach

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.08.2014, 07:43; Aktualizacja: 01.08.2014, 09:27
W projekcie zaproponowano m.in. nowy podział spraw między poszczególnymi szczeblami prokuratury

W projekcie zaproponowano m.in. nowy podział spraw między poszczególnymi szczeblami prokuraturyźródło: ShutterStock

Usprawnienie funkcjonowania prokuratur oraz wprowadzenie rozwiązań, które pomogą śledczym sprostać wyzwaniom nowej procedury karnej – to główne cele, jakie chce osiągnąć projektodawca nowego regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

– Z regulaminu znikają bezsensowne przepisy wprowadzające instrukcję obsługi przepisów k.p.k., rozwiązania nadmiernie krępujące ręce kierownictwa jednostki, ograniczenia w zakresie organizacji pracy jednostek prokuratury oraz sposobu wykorzystania kadry. Pojawiają się nowe modele organizacji pracy – mówił wczoraj na łamach DGP Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.

W projekcie zaproponowano m.in. nowy podział spraw między poszczególnymi szczeblami prokuratury. I tak: jednostki apelacyjne będą prowadziły najbardziej skomplikowane postępowania, jak np. oszustwa na dużą skalę czy te dotyczące korupcji. Z kolei do prokuratur okręgowych trafią sprawy o przestępstwa o charakterze fiskalnym, a więc przestępstwa skarbowe czy przeciwko obrotowi gospodarczemu. Pozostałymi zajmą się rejony. I ta zmiana jest pozytywnie odbierana w środowisku prokuratorskim.

Tak jednoznacznej oceny nie ma już jednak w stosunku do rozwiązania, zgodnie z którym prokurator będzie odpowiedzialny za sprawę od momentu wszczęcia postępowania przygotowawczego do chwili wydania prawomocnego wyroku.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mirek(2014-08-01 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    Kali umieć pisać po polskiemu,a odmianów nie musi znać???i to na dodatek "tłustym drukiem"i dużymi literami

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane