Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tymczasowe odebranie broni oskarżonemu o popełnienie przestępstwa jest zgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tymczasowe odebranie broni oskarżonemu o popełnienie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu albo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, jeżeli popełnione zostało w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia jest zgodne z konstytucją.

Trybunał podkreślił, że wbrew temu co twierdzi sąd pytający, ustawodawca nie traktuje skazanego za przestępstwa wskazane w art. 15 ust. 1 pkt 6 łagodniej niż podejrzanego czy oskarżonego o popełnienie takich czynów. W przypadku bowiem skazania za takie przestępstwo, pozwolenie na broń zawsze zostanie mu cofnięte, a posiadana broń i amunicja odebrane- argumentuje Trybunał. Podstawą prawną takiej decyzji jest art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy o broni i amunicji- dodaje.

Zobacz: TK: Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych niekonstytucyjne

Trybunał zaznaczył jednocześnie, że czynność materialno-techniczna odebrania broni nie jest równoznaczna - podobnie jak w przypadku art. 19 ust. 1 ustawy - z cofnięciem pozwolenia na broń. Oskarżony prawomocnie uniewinniony ponownie może nabyć broń lub odzyskać broń odebraną mu na podstawie art. 19 ust. 1a ustawy- wskazał TK.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Zwolnienie policjanta z HIV niezgodne z konstytucją