Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty, której głównym celem jest określenie jednolitych i przejrzystych zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.

Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r., w którym za niekonstytucyjne uznano uregulowanie rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół w rozporządzeniu i wewnętrznych przepisach poszczególnych placówek oświatowych.

Jeśli chodzi o przyjmowanie dzieci do przedszkoli, to nowe przepisy wprowadzają zasadę, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci z terenu gminy. Z kolei w przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba miejsc, przeprowadzona zostanie rekrutacja.

Pierwszeństwo będą miały dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących. Wszystkie te kryteria będą miały jednakową wartość.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określanymi przez gminę. Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Innym kryterium może być kryterium dochodowe.

Przy rekrutacji do publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych będą obowiązywać dotychczasowe rozwiązania. W przypadku publicznych szkół ponadgimnazjalnych jedyna zmiana polega na tym, że w postępowaniu rekrutacyjnym obowiązkowo będą brane pod uwagę oceny nie tylko z języka polskiego, ale też matematyki. Dodatkowo uwzględniane będą wyniki z dwóch wybranych przedmiotów.

Ponadto nowelizacja przewiduje, że w publicznych przedszkolach do prowadzenia zajęć dodatkowych ,za zgodą kuratora oświaty, będą mogły być zatrudniane osoby z przygotowaniem specjalistycznym, ale bez uprawnień pedagogicznych.

Nowelizacją zajmie się teraz Senat.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

TK: Zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli niekonstytucyjne