Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości zwróciła uwagę na problem zgodności z konstytucją niektórych regulacji dotyczących określania minimalnych stawek za czynności adwokackie i czynności radców prawnych.

Na podstawie upoważnień ustawowych zostało wydane rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu.

Zgodnie z przepisami tych rozporządzeń, wysokość stawki minimalnej zależy od wartości przedmiotu sprawy lub jej rodzaju, a w postępowaniu egzekucyjnym - od wartości egzekwowanego roszczenia.

Zdaniem Rzecznika regulacje te są niezgodne z treścią upoważnień ustawowych. Minister Sprawiedliwości miał bowiem określić stawki minimalne za czynności adwokackie i czynności radców prawnych mając na względzie rodzaj i zawiłość sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokat- zauważa RPO. Zdaniem Ireny Lipowicz upoważnienia ustawowe do uregulowania materii stawek minimalnych nie zawierały jednak umocowania do przyjęcia jako kryterium tej regulacji, wartości przedmiotu sprawy czy wartości egzekwowanego roszczenia.

W opinii Rzecznika omawiane przepisy rozporządzeń są także niezgodne z art. 92 ust. 1 konstytucji, bowiem nie wykonują w tym zakresie ustawy, lecz wprowadzają nowe, nieznane kryteria określania minimalnych stawek za czynności adwokackie i czynności radców prawnych.

Źródło:RPO