Jakub Ślązak, prawnik z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych K. Ślązak, A.R. Zapiór i Partnerzy.

Niemalże nieprzerwanie, od powstania w Polsce wolnego rynku, ma miejsce rozwój szeroko pojętych form świadczenia pomocy prawnej. O ile początkowo rozwój ten nie napotykał praktycznie żadnych znaczących przeszkód, wykorzystując rosnące zapotrzebowanie na usługi prawne oraz nienasycenie rynku, o tyle z biegiem czasu sytuacja uległa diametralnej zmianie.

Zwiększenie liczby prawników z kwalifikacjami, spotęgowane wzrostem zainteresowania Polską ze strony dużych międzynarodowych kancelarii oraz rosnące wymagania klientów powodują, że nowoczesna firma prawnicza musi precyzyjnie określać kierunki i sposób swojego rozwoju. Brak aktywności w zakresie budowy nowoczesnych struktur zarządzania w odniesieniu do kancelarii prawniczych i nie podejmowanie prób podążania za rosnącymi wymaganiami rynku, doprowadzi w konsekwencji do marginalizacji firm, które wyzwań tych nie podejmą. Szczególnego znaczenia nabiera to w okresie spowolnienia gospodarczego i kryzysu ekonomicznego. Wprawdzie wydawać by się mogło, że zapotrzebowanie na usługi prawne niezależne jest od stanu gospodarki, jednakże wypłacalność klientów zależy od tego wprost proporcjonalnie.

Potrzeba wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu przeważającej większości kancelarii staje się nieuchronną koniecznością, przy czym wydaje się, iż zmiany te powinny w miarę możliwości dotyczyć wszystkich aspektów działalności.

Proces budowy nowoczesnej firmy prawniczej powinien rozpocząć się od ocenienia tego, czym firma już dysponuje, rodzaju i ilości obsługiwanych klientów, potencjału pracowników, rentowności zleceń oraz wielu innych czynników, które widziane razem dadzą rzetelny obraz całości. Niezależnie od wyniku powyższej analizy istnieją jednak elementy, które do prowadzenia skutecznej działalności są absolutnie niezbędne i powinny istnieć w każdym przypadku.

Pierwszym z nich jest niewątpliwie określenie grupy klientów, na obsługę których będziemy się w szczególności nastawiać. Postępująca specjalizacja oraz towarzysząca temu zmiana ustawodawstwa wyklucza możliwość bycia ekspertem w każdej dziedzinie prawa. Nastawiając się na świadczenie pomocy prawnej w określonych tylko dziedzinach, wprawdzie zawężamy grono potencjalnych klientów, jednak z drugiej strony sprawiamy, że nasza oferta, poparta nabytym doświadczeniem oraz wyspecjalizowanym personelem, będzie mogła lepiej sprostać oczekiwaniom tych, do których ją skierujemy.

Temu procesowi towarzyszyć muszą równoległe działania w zakresie szeroko pojętych finansów firmy, marketingu oraz zarządzania, które dotyczyć powinny zarówno pracowników jak i zasoby zgromadzonej wiedzy. Tak samo bowiem ważne jest to, ile czasu i osób angażujemy w obsługę poszczególnych klientów, jak i to ile czasu zajmuje nam dotarcie do zarchiwizowanych dokumentów, bądź znalezienie wśród współpracowników kogoś kto szybko i wydajnie będzie w stanie pomóc nam w rozwiązaniu konkretnego problemu.

Faktem jest, że coraz częściej podejmowane są próby realizacji przynajmniej niektórych z powyższych wytycznych. Ważne jednak jest, aby działania te nie miały charakteru doraźnego, lecz stanowiły ciąg zaplanowanych i przemyślanych posunięć, a w szczególności aby samo reformowanie i wprowadzanie zmian nie przysłoniło głównego celu istnienia kancelarii prawniczych, jakim jest świadczenie pomocy prawnej.