Agnieszka Żbikowska, prawnik, ekspert wieszjak.pl oraz porada-prawna.prawnik.pl

Znowelizowana została ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Nowelizacja daje dłużnikom możliwość składania wniosków do sądów o obniżenie opłat egzekucyjnych np. w związku z trudną sytuacją finansową. Sąd rozpoznając wniosek o obniżenie opłat brałby wtedy pod uwagę także nakład pracy komornika jak również wysokość dochodów dłużnika.

Takie rozwiązanie nie jest jednak nowością, gdyż obowiązywało już wcześniej i zostało usunięte z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w maju 2007r. Czyli całkiem niedawno. Przyczyną takiego stanu rzeczy było nadmierne przeciążenie sądów tego typu sprawami. Jak wiadomo dłużnikowi zawsze będzie zależało na tym aby ponieść jak najmniejsze koszty- tak więc sądy muszą nastawić się na lawinę wniosków dotyczących obniżenia kosztów egzekucyjnych. Nowelizacja ta uderza najbardziej w Komorników małych rewirów, terenów o niskiej stopie rozwoju gospodarczego, gdzie i tak problemem jest skuteczność egzekucji ze względu na duży poziom bezrobocia wśród dłużników. Komornicy rewirów dobrze rozwiniętych gospodarczo na pewno znacznie mniej odczują dolegliwość tejże nowelizacji.

Zgodnie z nowelizacją obniżone zostały także opłaty związane z poszukiwaniem majątku dłużnika. Dotychczasowo koszt ten wynosił 3 proc. miesięcznego wynagrodzenia , a obecnie ma wynosić jedynie 2 proc.

Na pocieszenie komornikom pozostaje fakt , iż nie będą oni musieli przyjmować spraw o egzekucję w odległych rejonach kraju. Nowelizacja bowiem uwzględnia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 14 maja 2009 r. w sprawie odmowy przyjęcia wniosku egzekucyjnego. Dotychczas komornicy o ile nie mieli zaległości powyżej 6- mcy nie mogli odmówić przyjęcia sprawy nawet z drugiego końca Polski. A jak wiadomo przyjęcie sprawy z odległego rejonu wiązało się z wysokimi kosztami oraz dużym nakładem czasowym szczególnie gdy egzekucja okazywała się bezskuteczna. Trybunał konstytucyjny uznał przepis dotyczący niemożliwości odmowy przyjęcia wniosku przez komornika za niekonstytucyjny.