Już prawie 80 tysięcy polskich studentów skorzystało z możliwości wyjazdu na zagraniczną uczelnię w ramach wymiany lub praktyk dzięki programowi Erasmus. Nasz kraj odwiedziło natomiast niemal 23 tysiące młodych ludzi.

Erasmus, to program umożliwiający współpracę między uczelniami. Jego celem jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.

Gdzie można wyjechać ?

Do udziału w Erasmusie jest uprawnionych ok. 5 tysięcy uczelni z 31 krajów. W programie udział biorą wszystkie kraje członkowskie UE, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein i Norwegia oraz kraj kandydujący - Turcja.

Kto może wyjechać ?

Aby mieć możliwość ubiegania się o wyjazd trzeba spełnić kilka warunków:

  • posiadanie statusu studenta uczelni, której Komisja Europejska przyznała Kartę Uczelni Erasmusa (Erasmus Univeristy Charter). Dzięki Karcie uczelnia może ubiegać się o fundusze na cele programowe. Jest o co się starać, bowiem budżet programu Erasmus jedynie w Polsce wyniósł w 2007r. 31 879 220 EUR.
  • Zarejestrowanie na studia prowadzące do uzyskania stopnia bądź dyplomu (a zatem licencjata, inżyniera, magistra lub doktora)
  • Ukończenie pierwszego roku studiów pierwszego stopnia
  • Obywatelstwo kraju uczestniczącego w programie

Gdzie ubiegać się o wyjazd i jakie są kryteria oceny?

O wyjazd na zagraniczną uczelnię w ramach Erasmusa, można się ubiegać wyłącznie w swojej macierzystej uczelni. To uczelnia bądź poszczególne jej jednostki decydują o kryteriach oceny kandydatów. Przeważnie brana pod uwagę jest znajomość języka, średnia ocen studenta oraz jego dotychczasowe dokonania naukowe.

Czy trzeba znać język?

Aby móc wyjechać do jednego z krajów biorących udział w Programie konieczna jest znajomość języka w którym będą się odbywać zajęcia. Niewątpliwą zaletą wyjazdu jest, rzecz jasna, doskonalenie swoich umiejętności językowych, jednakże znajomość języka przynajmniej na poziomie B2 (co student powinien potwierdzić odpowiednim certyfikatem) jest konieczna.

Erasmus to program edukacyjny, czyli stypendium może być przyznane jedynie w celu studiowania, a nie np. w celu zbierania materiałów do pracy magisterskiej, prowadzenia badań naukowych czy właśnie doskonalenia swoich umiejętności językowych. Oczywiście nie jest to niedozwolone, nie może być jednak jedynym celem wyjazdu.

Na jak długo można wyjechać?

Czas spędzony na zagranicznej uczelni powinien stanowić pewien jeden zamknięty cykl (np. semestr). Oznacza to, że minimalny okres stypendium to 3 miesiące, a maksymalny - 10 miesięcy, czyli cały rok akademicki przedłużony ewentualnie o 2 miesiące praktyki.

Czy warto?

Studenci niemal jednogłośnie odpowiadają: warto. Sprawdzenie się w zupełnie nowych sytuacjach, poradzenie sobie z barierą językową, nawiązanie międzynarodowych kontaktów, ciekawy punkt w CV, to tylko niektóre z korzyści beneficjentów programu. Przede wszystkim jednak sama popularność Erasmusa mówi sama za siebie.

Anna Ślęzak

Zobacz także:

Absolwent szuka pracy- 10 rzeczy o których warto pamiętać

Konferencja o edukacji w Klinikach Prawa