Klinika „Prawa człowieka a podatki” jest kolejnym obok Klinika Niewinność i Klinika Prawa Własności programem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka skierowanym do studentów prawa warszawskich uczelni wyższych.

Zajęcia w formie cotygodniowych seminariów, prowadzonych pro bono przez mec. Roberta Krasnodębskiego, radcy prawnego, doradcy podatkowego i partnera w Kancelarii Weil Gotshal & Manges, mają na celu pogłębić wiedzę z zakresu materialnego i procesowego prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych problemów związanych z jego stosowaniem.

Wybrani studenci będą zajmować się analizą polskich przepisów prawa podatkowego pod kątem ich zgodności ze standardami demokratycznego państwa prawnego wynikającymi z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz ze standardami ochrony praw człowieka zawartymi w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w tym w szczególności w zakresie prawa do sądu, prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do skutecznego środka odwoławczego.

Sprawy zgłoszone przez osoby zainteresowane bezpośrednio do Fundacji oraz inne będące w kręgu zainteresowania środowisk naukowych i prawniczych staną się podstawą dla poszukiwania rozwiązań wynikłych dla podatników w związku ze stosowaniem prawa podatkowego. Program przewiduje także interwencje i działania w wybranych konkretnych sprawach. W ramach części praktycznej studenci będą również obserwować rozprawy i przygotowywać projekty pism interwencyjnych oraz procesowych, prezentujących stanowisko Fundacji.

Program „Prawa człowieka a podatki” jest częścią szerszego Programu Spraw Precedensowych, prowadzonego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka od 2004r. i dążącego do uzyskania przełomowych wyroków zmieniających praktykę lub przepisy prawne w kwestiach prawnych istotnych z punktu widzenia ochrony praw człowieka.

Koordynatorem Kliniki jest Adam Bodnar – sekretarz Fundacji, prawnik i wykładowca w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Małgorzata Mączka – studentka V roku prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, współpracowniczka Programu Spraw Precedensowych.

Organizatorzy mają nadzieję na rozwój programu i zaangażowanie w przyszłości większego grona adwokatów, radców prawnych lub doradców podatkowych do współpracy pro bono z Fundacją.

EP / HFPCz

Zobacz także:

Czy Polska ma szansę stać się europejskim centrum wiedzy?