W dniu 3 lipca 2012 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które określa szczegółowe kryteria oraz sposób dokonywania okresowych ocen referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 czerwca 2012 roku w sprawie okresowych ocen referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Rozporządzenie stanowi, że niezwłocznie po przydzieleniu referendarza sądowego albo asystenta sędziego do pracy, przewodniczący wydziału omówi z nim oczekiwania co do sposobu wykonywania powierzonych zadań albo czynności oraz kryteria i sposób dokonania oceny.

Zgodnie z nowymi przepisami ocena ma być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 24 miesiące, a pierwsza weryfikacja może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy, liczonych od daty zatrudnienia.

Co w przypadku oceny negatywnej?

W sytuacji kiedy referendarz lub asystent otrzyma ocenę negatywną, po upływie 6 miesięcy zostanie on oceniony jeszcze raz, nie później jednak niż po upływie roku od dokonania tej oceny.

Co więcej rozporządzenie zakłada, że ocena nie będzie mogła być dokonana nagle. Referendarz sądowy albo asystent sędziego będzie musiał zostać zawiadomiony o jej terminie z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Oceniani będą mogli również wypełnić arkusz samooceny dotyczącej spełniania szczegółowych kryteriów w okresie objętym oceną i przekazać go prezesowi sądu za pośrednictwem przewodniczącego wydziału.

Ocena ostateczna

Ostateczna ocena należy do prezesa sądu. Musi w niej zawrzeć wskazanie, czy jest ona pozytywna czy negatywna, a także formułować wnioski i zalecenia, w szczególności co do dalszego rozwoju zawodowego referendarza sądowego lub asystenta sędziego.

Ponadto prezes sądu będzie musiał zapoznać ocenianą osobę z jej wynikami i przeprowadzić z nią rozmowę, w szczególności omawiając wynikające z oceny wnioski i zalecenia.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 czerwca 2012 roku w sprawie okresowych ocen referendarzy sądowych i asystentów sędziów (Dz.U.2012.714).

Zobacz także:

Iustitia obawia się odpływu asystentów sędziów z sądów

Zmiany w ustroju sądów powszechnych weszły w życie