W dniu 30 października 2012 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił wyrok w sprawie dziewczynki, która zaszła w ciążę w wieku 14 lat w wyniku przestępstwa i której odmówiono przeprowadzenia legalnej aborcji. Trybunał przyznał rację nastolatce.

W wyroku ETPC stwierdził, że Polska złamała zakaz tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania, który wynika z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz prawo dziewczynki i jej matki do poszanowania ich życia prywatnego i rodzinnego, który ma swoje odzwierciedlenie w art. 8 EKPC.

Ponadto, Trybunał orzekł, że umieszczenie dziewczynki w placówce opiekuńczo-wychowawczej stanowiło naruszenie prawa skarżącej do wolności i bezpieczeństwa osobistego które wynika z art. 5 § 1 EKPC.

Zobacz:Wyrok ETPC w sprawie Kupczak przeciwko Polsce

W wyroku Trybunał orzekł również, że z treści art. 8 EKPC wynika pozytywny obowiązek państwa polegający na stworzeniu procedury, która pozwalałaby kobietom uprawionym do przerwania ciąży na wyegzekwowanie swojego prawa.

Co więcej Trybunał podkreślił, że w sprawie doszło do naruszenia art. 8 EKPC również dlatego, że Polska nie stworzyła mechanizmu chroniącego pacjentkę przed bezprawnym ujawnieniem poufnych informacji dotyczących sytuacji dziewczynki i jej ciąży.

Zobacz: ETPC w sprawie polskich instrumentów lustracyjnych

W odniesieniu do stwierdzenia naruszenia art. 5 § 1 EKPC Trybunał wskazał, że nawet powzięcie podejrzenia, że decyzja o przerwaniu ciąży została podjęta przez dziewczynkę pod naciskiem rodzica nie usprawiedliwiało umieszczenia 14-letniej ciężarnej ofiary przemocy seksualnej w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

„Trybunał w wyroku zakwestionował proporcjonalność zastosowanego rozwiązania, wskazując, że sąd obowiązany był do rozważenia mniej drastycznych metod niż separacja dziecka od rodzica” – mówi Agata Szypulska, prawniczka HFPC.

W postępowaniu przed ETPC Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła opinię przyjaciela sądu. Sprawa objęta jest Programem Antydyskryminacyjnym „Artykuł 32” HFPC.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

ETPC: Odpowiedzialność karna za brak sprostowania narusza wolność słowa

Wyroki ETPC w sprawach przeciwko Polsce