W dniu 14 czerwca 2010 roku weszła w życie nowa Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zastąpi ona dotychczasowe przepisy regulujące działalność Biur Informacji Gospodarczej.

Nowa ustawa znacznie poszerza krąg osób uprawnionych do zgłaszania niesolidnych dłużników do rejestrów prowadzonych przez Biuro Informacji Gospodarczej (BIG).

Kto zgłosi niesolidnego dłużnika?

Do tej pory mogli to czynić jedynie przedsiębiorcy, a od 14 czerwca, zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 4 nowej Ustawy, również osoby fizyczne (o ile dysponują tytułem wykonawczym) oraz szereg innych podmiotów w tym m.in. firmy zajmujące się obrotem wierzytelnościami, szpitale, fundacje i stowarzyszenia.

Łączna kwota zobowiązań dłużnika, pozwalająca na przekazanie do biura informacji o zobowiązaniu wynosić musi co najmniej 200 zł w wypadku dłużnika będącego konsumentem (art. 14) i co najmniej 500 zł gdy dłużnik konsumentem nie jest (art. 15), a także być wymagalna od co najmniej 60 dni.

Obowiązek poinformowania dłużnika

Ponadto powinien być spełniony warunek zawiadomienia dłużnika o możliwości przekazania danych do wyraźnie wskazanego Biura Informacji Gospodarczej na co najmniej miesiąc przed dokonaniem zgłoszenia.

W stosunku do dłużnika będącego konsumentem Ustawa przewiduje możliwość zgłaszania informacji w zakresie szerszym niż poprzednie regulacje, dopuszczając także umieszczanie w bazie danych zobowiązań wynikających np. z umów o świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych, przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej, dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, dostarczanie energii cieplnej.

Z drugiej strony, osoby fizyczne będą mogły, oczywiście po uzyskaniu tytułu wykonawczego, zgłaszać do Biur Informacji Gospodarczej przysługujące im wierzytelności np. z tytułu wynagrodzenia za pracę czy niewywiązania się z umowy.

Możliwość wymiany danych

Istotną nowość stanowi także możliwość wymiany danych dotyczących wiarygodności płatniczej z innymi instytucjami prowadzącymi podobne rejestry. Dotyczy to zarówno instytucji krajowych jak i działających w państwach Unii Europejskiej.

Ponadto, ustawodawca umożliwił także budowanie pozytywnej historii kredytowej – na wniosek dłużnika wierzyciel będzie przekazywał do biura informacje o wywiązywaniu się przez niego ze zobowiązań, co w przyszłości może mieć znaczenie przy określaniu np. jego wiarygodności kredytowej.

Dz.U. Nr 81, Poz.530, z dnia 2010-05-14

Bartosz Kowalczyk, prawnik
Robert Solga Kancelaria Radcy Prawnego




Zobacz także:

Nowelizacja Kodeksów Karnych

Nękanie, czyli stalking będzie karalne

Nowelizacja przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego