Zniesienie egzaminu na aplikację radcowską, poszerzenie dostępu do aplikacji, oraz przygotowanie absolwentów prawa już podczas trwaniu studiów do świadczenia pomocy prawnej-to główne założenia rewolucyjnej uchwały przyjętej przez samorząd radcowski.

Krajowa Rada Radców Prawnych w dniu 14 września 2009 roku podjęła uchwałę w sprawie poszerzenia dostępu do zawodu i likwidacji egzaminu wstępnego na aplikację. Jednym z argumentów poodnoszonych przez samorząd radców prawnych jest fakt, że egzaminy na aplikacje do zawodów prawniczych są ewenementem w Unii Europejskiej.

Aplikacja dla wszystkich

W opinii radców prawnych dostęp do aplikacji nie powinien być ograniczony przez jakiekolwiek egzaminy, oraz limity przyjęć. Jak podkreśla prezes KRRP Maciej Bobrowicz należałoby umożliwić jak najszerszy dostęp do najbardziej typowej w UE ścieżki kariery, którą jest aplikacja. Nadal zostałby utrzymany egzamin zawodowy przeprowadzany przez Ministra Sprawiedliwości po zakończeniu aplikacji.

Krótsza aplikacja

Samorząd radców podjął działania, które zmierzają do tego, aby od 1 stycznia 2010 roku aplikacja była skrócona do lat 3, oraz aby przebiegała według nowej formuły.

W opinii KIRP odpłatność za aplikacje powinna być regulowana przez państwo i musi uwzględniać pokrycie uzasadnionych kosztów w miejscu jej prowadzenia.

Program „Skuteczne prawo”

Dwa tygodnie wcześniej radcy prawni przygotowali tezy programu „Skuteczne prawo”, które są podstawą do dyskusji o sposobie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Założenia, wśród których pojawił się m.in. pomysł wprowadzenia nauki o prawie do szkół średnich, nauka prostych czynności prawnych i sporządzania nieskomplikowanych opinii na studiach prawniczych, czy wprowadzenie nowych form wykonywania zawodu są ściśle powiązane z podjętą uchwałą.

Wszystkie propozycje zmian nad którymi pracuje samorząd radców prawnych mają na celu zrewolucjonizowanie systemu kształcenia przyszłych prawników.

Jak podkreślił Maciej Bobrowicza po konsultacji z Okręgowymi Izbami Radców Prawnych, wynika, że są one w stanie kształcić nawet bardzo dużą liczbę aplikantów.

Przyszłość pomysłu

Samorząd podkreśla, że obecnymi wyzwaniami są:

-konieczność zwiększenia dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej obywatelom i przedsiębiorcom,

-stworzenie licznym absolwentom wydziałów prawa swobodnego dostępu do aplikacji.

Z tego względu Krajowa Rada Radców Prawnych wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w kwestii zniesienia obowiązujących egzaminów na aplikację radcowską.

Anna Sergiej