W dniu 24 maja 2011 roku mija termin, w którym aplikanci adwokaccy i radcowscy powinni złożyć wnioski o dopuszczenie do egzaminu zawodowego, który w tym roku odbywał się będzie przy pomocy komputerów.

W obliczu bliskości egzaminu adwokackiego i radcowskiego, Ministerstwo Sprawiedliwości wraz samorządami radców prawnych i adwokatów, udostępniają kolejny raz informacje i starają się odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się w związku z nową formą egzaminu pytania.

Termin na złożenie wniosków o dopuszczenie

Do 24 maja aplikanci adwokaccy i radcowscy powinni złożyć w komisji właściwej ze względu na przeprowadzoną aplikację wnioski o dopuszczenie do egzaminu zawodowego. Do takiego wniosku należy dołączyć zaświadczenie o odbyciu aplikacji oraz oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin. Wpłaty w wysokości 1039,50 zł należy dokonać na konto Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz : Egzaminy zawodowe

Pytania i odpowiedzi odnośnie egzaminu na komputerach

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej zamieściło pytania i odpowiedzi mające za zadanie rozwiać pojawiające się wątpliwości odnośnie zdawania egzaminów na komputerach. Informuje również o zmianach w programie dla zdających, mających za zadanie ułatwienie posługiwania się nim podczas egzaminu. Zmiany obejmują dodanie funkcji „kopiuj”, „wklej”, „cofnij”, przycisku na pasku programu do wstawiania symbolu paragrafu, oraz funkcji powiększania tekstu. Najczęściej pojawiającymi się w związku z programem dla zdających pytaniami były pytania właśnie o wprowadzone przez Ministerstwo przyciski i funkcje. Ministerstwo Sprawiedliwości przeanalizowało pytania i wprowadziło konieczne zmiany.

Działanie kopii zapasowej

Aplikanci pytali również o działanie kopii zapasowej. Ministerstwo w swojej odpowiedzi wyjaśniło, iż w opublikowanej na stronie wersji aplikacji, celowo została wyłączona opcja zapisywania kopii zapasowej, jak również funkcje zabezpieczające i monitorujące aplikację. W trakcie egzaminu kopie zapasowe pracy zdającego będą równolegle zapisywane na nośniku jak i na dysku lokalnym komputera zdającego co minutę. Zapewni to, iż w przypadku awarii komputera zdającego lub aplikacji, będzie możliwe odtworzenie pracy z wykonanej kopii zapasowej i w przypadku usunięcia awarii kontynuowanie pisania pracy na komputerze, lub w przypadku niemożności usunięcia awarii praca zostanie wydrukowana, a zdający będzie mógł kontynuować pisanie pracy w tradycyjny sposób.

Wybór systemu operacyjnego

Użytkowników zastanawiało również, dlaczego aplikacja działa jedynie na systemie operacyjnym Windows. Z odpowiedzi Ministerstwa wynika, iż Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości realizując postanowienie Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego o umożliwieniu zdawania egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego w 2011 r. przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego, zdecydował się na napisanie aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych na system operacyjny Windows ze względu na popularność ww. systemu. Ministerstwo podnosi, iż z analizy przesłanych zgłoszeń i uwag wynika, iż zainteresowanie innymi systemami operacyjnymi wśród zdających jest znikome (ok. 3% wszystkich zgłoszeń dotyczyło innej wersji systemu operacyjnego), a wytworzenie dla tej grupy aplikacji działającej na innych systemach operacyjnych wiązałoby się ze znacznymi nakładami finansowymi. W przypadku większego zainteresowania Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza w przyszłości rozwoju Aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych działającej na innych systemach operacyjnych.

Oprogramowanie antywirusowe

Ministerstwo ostrzega również, że wbudowane w aplikację mechanizmy zabezpieczające i monitorujące mogą być przez niektóre programy antywirusowe traktowane jako zagrożenie i blokowane. W związku z powyższym, Ministerstwo zaleca przed rozpoczęciem egzaminu wyłączenie oprogramowania antywirusowego.

Problem z komputerem podczas egzaminu rozwiąże osoba wsparcia technicznego

Użytkownicy zastanawiali się również co w przypadku gdy podczas egzaminu będą mieli problem z komputerem lub aplikacją. W czasie trwania egzaminu przy każdej komisji egzaminacyjnej będzie dedykowana osoba wsparcia technicznego. Zadaniem osoby wsparcia technicznego jest pomoc zdającym w razie problemów z komputerem lub aplikacją zgodnie z przekazanymi procedurami. Ministerstwo informuje iż osoby wsparcia technicznego będą przeszkolone tylko do pomocy w obszarze komputer zdającego – Aplikacja do zdawania egzaminów prawniczych.

Roma Opoka

Zobacz także:

Egzaminy adwokackie i radcowskie odbędą się w czerwcu

Nowy model egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego

Zmiany w regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej