Ubezpieczenie ochrony prawnej zabezpieczające ryzyko uczestniczenia w sporze prawnym i konieczności poniesienia związanych z tym wydatków powinno być interesujące zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorców. Dlaczego nie jest? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji nt. „Ubezpieczenia ochrony prawnej – prawnik dla przezornego Polaka”.

W konferencji wzięli udział m.in. adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości oraz min. Halina Olędzka, Rzecznik Ubezpieczonych. Swoje doświadczenie w zakresie ubezpieczenia ochrony prawnej przedstawiły wiodące w tej ofercie towarzystwa ubezpieczeniowe: Concordia, D.A.S. oraz Inter Polska. Konferencję zorganizowała Naczelna Rada Adwokacka wraz z Rzecznikiem Ubezpieczonych.

Ubezpieczenie ochrony prawnej wpisuje się w toczącą od kilku lat dyskusję o dostępności usług prawnych świadczonych przez prawników.

Samodzielne prowadzenie sporów szczególnie sądowych jest nie tylko trudne, ale przede wszystkim kosztowne, gdyż opłaty sądowe, w Polsce należą do najwyższych w Europie. Środkiem prewencyjnym w powyższym zakresie ma być właśnie ubezpieczenie ochrony prawnej, będące powszechną formą zapewnienia sobie ochrony w wielu krajach europejskich. W Polsce nie jest to jednak popularne narzędzie.

Adw. Andrzej Zwara, prezes NRA podkreślił, że 80% polskich obywateli nie korzysta z pomocy prawnej. Bardzo często do adwokata klienci zgłaszają się zbyt późno. Jest to problem kultury prawnej – dodaje. Zgoła inna sytuacja jest w Niemczech, gdzie ubezpieczenie ochrony prawnej posiada 80% obywateli tego kraju.

Zobacz: Polacy niechętnie korzystają z usług prawników

Jak zaznaczył, obywatele ubezpieczają mieszkania czy samochody na szeroką skalę, należałoby zatem zachęcić ich także do ubezpieczania się od problemów prawnych, bowiem taka praktyka to najprostszy sposób na częste korzystanie z pomocy prawnej. Jak podkreślił Prezes NRA znaczenie ma również poziom gwarantowanej w ramach ubezpieczenia pomocy. Zaangażowanie profesjonalnych pełnomocników gwarantować będzie najwyższy jej stopień, ze względu na fakt, iż posiadają one sądownictwo dyscyplinarne.

Istota ubezpieczenia ochrony prawnej

Ubezpieczenie ochrony prawnej w swoim założeniu ma pokryć pomoc fachowego pełnomocnika oraz ewentualne koszty procesu. W ramach polisy ubezpieczony może ponadto otrzymać dostęp do nielimitowanej liczby porad prawnych, co doskonale wpisuje się w zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Ubezpieczyciel poprzez regularne składki zbierane od klientów gwarantuje ochronę dotyczącą problemów prawnych wyszczególnionych w polisie. Polisa zakłada ubezpieczenie od konkretnych rodzajów spraw takich jak np. ochrona w zakresie prawa pracy.

Rola adwokata i radcy prawnego w ubezpieczeniu ochrony prawnej

Adw. Krzysztof Boszko, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej w swoim wystąpieniu określił rolę adwokatów i radców prawnych jako profesjonalnych pełnomocników w ubezpieczeniu ochrony prawnej.

Zaznaczył, iż pomoc prawnika zrzeszonego w samorządzie zawodu zaufania publicznego daje klientowi pewność, iż będzie reprezentowany przez osobę kierującą się kodeksem etycznym i podlegającą odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także są objęci tajemnica zawodową co daje klientowi kolejną korzyść.

Adwokat lub radca prawny jest ponadto niezależny od ubezpieczycieli a klient sam dokonuje jego wyboru. Rola ubezpieczyciela w tym wypadku ograniczyć się może do wskazania listy prawników.

Rozwój segmentu ubezpieczeń ochrony prawnej będzie miał doniosłe znaczenie dla całej branży prawniczej. Oznaczał bowiem będzie zwiększenie dostępności usług świadczonych przez adwokatów i radców prawnych. W opinii Haliny Olendzkiej Rzecznik Praw Ubezpieczonych posiadanie ubezpieczenia ochrony prawnej może pozytywnie wpłynąć na świadomość związaną z możnością skorzystania z usług prawniczych oraz przełamywać stereotypy dotyczące ich wysokości kosztów i niewielkiej przydatności w codziennym życiu.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

E-justice zwiększy świadomość prawną społeczeństwa UE

''Prawny GPS'' olsztyńskich radców prawnych

Świadomość prawna obywateli priorytetem