Ostatnie zdarzenia związane ze spółką „Amber Gold” spowodowały krytykę pod adresem sądów rejestrowych w związku z nieskładaniem sprawozdań finansowych przez zobowiązane do tego podmioty gospodarcze. Jednak jak informuje SSP „Iustitia” problem ten był znany Ministerstwu Sprawiedliwości.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” informuje, że konieczność efektywnego rozwiązania problemu składania sprawozdań finansowych była wielokrotnie podnoszona przez sędziów i jest od lat znana Ministerstwu Sprawiedliwości. Co więcej dochodziło również do spotkań dotyczących tej kwestii, z których ostatnie, z udziałem sędziów z całego kraju, odbyło się w połowie czerwca 2011 r.- czytamy w komunikacie Iustitii.

Zobacz:''Iustitia" zachęca sędziów do składania pytań prawnych do TK

Ponadto Stowarzyszenie uważa, że analizowanie obecnie odpowiedzialności sędziów czy referendarzy bez oceny postępowania Ministerstwa Sprawiedliwości, które o problemie wiedziało, jest niewłaściwe.

Stowarzyszenie zwróciło się do resortu sprawiedliwości o informację m.in. o tym, czy przed ujawnieniem sprawy Amber Gold prowadzono jakieś prace dotyczące sprawozdań finansowych, a także czy ministerstwo monitorowało sytuację w tym zakresie w sądach.

Zobacz: KRS negatywnie o propozycji reorganizacji sądów rejonowych

Równocześnie Stowarzyszenie wniosło o wskazanie, czy badano kiedykolwiek w ubiegłych latach, sposób traktowania zawiadomień kierowanych przez sądy do prokuratury w sprawie nieskładania sprawozdań finansowych. Bowiem z doświadczeń sądów rejestrowych wynika, że prokuratury przez długi czas nie podejmowały postępowań w tych sprawach i poważne traktowanie takich przestępstw ma miejsce dopiero od niedawna- podkreśla Iustitia.

W opinii Stowarzyszenia, skutecznym sposobem wymuszenia składania sprawozdań finansowych przez zarządy spółek byłoby uzupełnienie katalogu przestępstw, których popełnienie skutkuje zakazem pełnienia funkcji w spółkach kapitałowych, o przestępstwa wskazane w ustawie o rachunkowości, a co najmniej w art. 77 i 79 tej ustawy - niesporządzenie lub niezłożenie sprawozdania finansowego.

Stowarzyszenie deklaruje, że jest gotowe złożyć dalsze propozycje dotyczące postępowań rejestrowych, jeżeli uzyska zapewnienie, że nie zostanie kolejny raz zignorowane.

PS/źródło:Iustitia

Zobacz także:

KRS: Delegowanie sędziów do sądów wyższych instancji powinno być jawne

Niejasne przepisy utrudniają funkcjonowanie organów samorządu sędziowskiego