Tylko co siódmy zdający dostał się w tym roku na wybraną przez siebie aplikację prawniczą. Jest to najgorszy wynik od czasu, kiedy egzaminy wstępne na aplikacje organizowane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ubiegłym roku na aplikację dostał się co drugi zdający. W 2005 roku na aplikację adwokacką zostało przyjętych aż 80 proc. wszystkich zdających.Osoby, które nie uzyskały wymaganych 190 punktów mogą złożyć odwołanie.

Tegoroczny egzamin na aplikacje adwokacką, notarialna i radcowską odbył się w dniu 20 września 2008 r. Do egzaminu na aplikację notarialną podeszło ok. 1200 osób, radcowską ponad 8 tysięcy absolwentów prawa zaś na aplikację adwokacką, blisko 4 tysiące magistrów prawa. Kandydaci mieli cztery godziny na rozwiązanie testu złożonego z 250 pytań. Aby uzyskać pozytywny wynik musieli udzielić 190 poprawnych odpowiedzi.

Tegoroczne wyniki

Tegoroczne wyniki dla wielu osób były niemiłym zaskoczeniem Kandydaci na aplikację notarialną uważają, że testy były trudne, ale pytania ich nie zaskoczyły. Krajowa Rada Notarialna twierdzi, że na aplikację dostało się w tym roku bardzo dużo osób -25,3 proc. zdających. Na aplikację adwokacką dostało się tylko 11,7 proc. kandydatów. Niewielu kandydatów dostało się również na aplikację radcowską -11,53 proc.

Jest to najgorszy wynik od czasu, kiedy egzaminy wstępne na aplikacje organizowane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ubiegłym roku na aplikację dostał się co drugi zdający. W roku 2005, kiedy wyniki egzaminów były najlepsze, na aplikację adwokacką zostało przyjętych aż 80 proc. wszystkich zdających.

Zasady odwołania

Aby uzyskać wynik pozytywny, adept prawa musiał odpowiedzieć poprawnie na 190 pytań na 250 pytań. Minister Sprawiedliwości zawiadamia okręgowe rady adwokackie o wynikach egzaminu konkursowego oraz publikuje w Biuletynie listę osób, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu. Po przeprowadzeniu egzaminu konkursowego komisja ustala wynik kandydata w drodze uchwały

Od uchwały komisji służy kandydatowi odwołanie dotyczące wyniku jego egzaminu do Ministra Sprawiedliwości. Składa się je za pośrednictwem komisji w ciągu 14 dni od doręczenia uchwały wraz z uzasadnieniem. Uchwała zawiera pouczenie. Odwołanie jest rozpatrywane przez ministra ciągu 30 dni, w razie komplikacji termin może się przedłużyć do 60 dni.

Od administracyjnej decyzji ministra sprawiedliwości w przeciągu 30 dni od doręczenia decyzji wraz z uzasadnieniem służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Na co zwrócić uwagę

Składając odwołanie warto zwrócić uwagę na pytania , w których poprawna była więcej niż jedna odpowiedź. Może się zdarzyć sytuacja iż odpowiedź podana w kluczu nie jest prawidłowa, lub pytanie zostało sformułowane w sposób wadliwy i żadna odpowiedź nie jest właściwa. Największe szanse mają osoby którym do uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu zabrakło kilku punktów.

WSA we wrześniu 2008 r. ponownie rozpoznała skargę co do poprawności odpowiedzi na dwa pytania egzaminacyjne egzaminu na aplikację radcowska, który odbył się w 2006 r.

Sąd uznał, że odpowiedzi na pytania, które kwestionowała skarżąca nie zostały sformułowane w sposób prawidłowy, gdyż możliwe było podanie dwóch odpowiedzi poprawnych, czego Minister Sprawiedliwości szczegółowo nie przeanalizował podejmując swoją decyzję. Tym samym sąd uznał skargę przyszłej aplikantki za zasadną.

Ilość skarg

Mimo że na taką decyzje sądu może liczyć niewielu, przez złożeniem odwołania warto szczegółowo przeanalizować treść pytań testowych. Osób, które składają odwołanie jest znaczny odsetek, w zeszłym roku do ministerstwa sprawiedliwości wpłynęło 400 skarg, pozytywne zostały rozpatrzone 34 z aplikacji radcowskiej, trzy z adwokackiej i dwa z notarialnej.

Anna Sergiej