Od wielu lat w środowisku prawniczym toczy się dyskusja na temat zasadności połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego w jeden. Wśród przedstawicieli tych zawodów są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy stworzenia wspólnej dla obydwu zawodów , korporacji. Zagadnienie to stanie się przedmiotem dyskusji podczas pierwszej konferencji z cyklu Wokanda Prawnik.pl, która odbędzie się 26 listopada w Warszawie.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konferencji proszone są o zgłoszenie chęci uczestnictwa wypełniając poniższy formularz. Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie potwierdzenia organizatora, które będzie trzeba okazać podczas rejestracji. Udział w pierwszej konferencji portalu prawnik.pl jest bezpłatny.

Portal prawnik.pl rozpoczyna cykl konferencji , podczas których omawiane będą najistotniejsze zagadnienia dotyczące środowiska prawniczego. Cykl będzie nosił tytuł Wokanda prawnik.pl zaś pierwsza konferencja odbędzie się w dniu 26 listopada 2008 roku i zostanie poświęcona kwestii połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego w jeden.

Korporacje dzieli kilka kwestii. Adwokaci podnoszą m.in. względy historyczne rozdziału zawodów. Radcowie mają wątpliwość co do dalszej możliwości wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy. Zgoda samorządów istnieje natomiast m.in. w temacie konieczności współpracy przy opracowaniu reformy systemu szkolenia zawodowego.

Podstawową różnicą między zawodem radcy i adwokata jest obecnie to, że radca nie może występować w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym. Adwokat nie może natomiast wykonywać zawodu, jeśli pozostaje w stosunku pracy. Pewne rozbieżności są także w kodeksach etyki samorządów.

Zdaniem Prof. Marka Safjana, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, przy podejmowaniu decyzji o połączeniu zawodów najważniejsze powinno być kryterium interesu publicznego, tego co lepiej służy obywatelom. Jego zdaniem, powinien istnieć jednolity model zawodu prawniczego, "tak by radcowie i adwokaci mieli ten sam zakres kompetencji". Jak podkreślił, konstytucja nie przesądza o istnieniu liczby korporacji, zostawiając dość dużą swobodę, jeśli chodzi o kształtowanie samorządów prawniczych.

Adwokatura nie widzi potrzeby łączenia się tych zawodów.

- Dyskusja na ten temat trwa już bardzo długo ale nie opiera się na argumentach merytorycznych a raczej jest bardzo emocjonalna. Uważamy jednak, że samorząd radcowski idzie nieco inną drogą niż adwokatura i to trzeba mieć na uwadze. Te rynki, gdzie doszło do pełnego otwarcia świadczenia pomocy prawnej, powoli odchodzą od tego modelu, a proste modele zachowań w zakresie łączenia zawodów są już nie na obecne czasy- uważa Joanna Agacka- Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zwolennikiem połączenia jest prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Maciej Bobrowicz, który wskazuje, że podobna sytuacja jak w Polsce istnieje jedynie w Rumunii.

- W Polsce powinien powstać jeden silny samorząd. Różnice kompetencyjne między obydwoma samorządami dotyczą jedynie spraw karnych- podkreśla Maciej Bobrowicz

Podczas konferencji organizowanej przez portal prawnik.pl mamy nadzieję przedyskutować wszystkie sporne zagadnienia oraz rozstrzygnąć o tej istotnej dla obydwu zawodów, sprawie.

WOKANDA PRAWNIK.PL

I ROZPRAWA- Połączenie zawodu adwokata i radcy prawnego

DATA: 26 listopada 2008 roku

MIEJSCE: Hotel Polonia Palace

Uczestnicy:

1. Paneliści:

Minister Sprawiedliwości- Zbigniew Ćwiąkalski

Wiceminister Sprawiedliwości- Jacek Czaja

Joanna Agacka- Indecka- prezes Naczelnej Rady Adwokackiej

Maciej Bobrowicz- prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Andrzej Arendarski- prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Wojciech Szarama

Ryszard Kalisz

Wojciech Wilk

Józef Zych

Program

9-9.45 Rejestracja uczestników, kawa powitalna.

10- powitanie przybyłych przez Katarzynę Rychter, redaktor naczelną prawnik.pl oraz Wojciecha Szeląga (POLSAT).

10.10- Głos zabiera minister sprawiedliwości przedstawiając aktualne prace zespołu do spraw połączenia.

10.20- Zagadnienia do dyskusji/sporne:

  • Czy powinno dojść do połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego?- każdy z panelistów odpowiada TAK/NIE i przez 3 minuty uzasadnia
  • Czy kodeksy etyki obydwu zawodów różnią się w sposób diametralny czy też w łatwy sposób można je ujednolicić?- każdy po 3 min.

PYTANIA Z SALI DO WSKAZANEGO PANELISTY- max 10 pytań. Pytający ma ok. 1 minuty na zadanie pytania.

12.50- Przerwa

13.20- wznowienie obrad. Zagadnienia:

  • Czy praca w oparciu o umowę o pracę ogranicza niezależność?- każdy z panelistów przedstawia swoje zdanie przez 3 minuty.
  • Jak powinny kształtować się parytety w przypadku połączenia oraz jak miałby nazywać się nowy zawód w przypadku, gdy doszłoby do połączenia? – każdy z panelistów ma 3 min. Na przedstawienie swojej opinii

PYTANIA Z SALI DO WSKAZANEGO PANELISTY- max 10 pytań po ok. 1 min.

15.00- Podsumowanie konferencji