Po raz kolejny Dziennik Gazeta Prawna przyznał nagrody dla najlepszych kancelarii prawnych. Tradycyjnie nagrody były przyznawane w kilku kategoriach, w tym dla kancelarii małych, średnich i dużych.

Ranking kancelarii Gazety Prawnej przeprowadzany jest od 2004 roku, każdorazowo jego celem jest przedstawienie rynku usług prawnych w Polsce.

Oceny były przyznawane kancelariom według siedmiu kryteriów:

-łącznej liczby prawników (w tym doradców podatkowych i rzeczników patentowych)

-liczby aplikantów,

-przychodów osiągniętych w 2008 roku,

-przychodów z 2008 r. przypadających kwotowo na prawnika z uprawnieniami,

-liczby fachowych publikacji,

-stażu kancelarii na polskim rynku,

-liczby osób z tytułami naukowymi.

Nowością było wprowadzenie wyróżnienia za prowadzenia przez kancelarię sprawy precedensowej, która została pozytywnie zakończona w roku 2008.

Ciekawostką VI rankingu jest coraz większy udział kancelarii spoza Warszawy, a zwłaszcza z Wrocławia, Krakowa, czy Gdańska.

Kancelarie duże i średnie

W kategorii dużych kancelarii (zatrudniających ponad 50 prawników) zwycięzcą została kancelaria Domański Zakrzewski Palinka z Warszawy. Pierwsze miejsce w kategorii średnich kancelarii (zatrudniających ponad 20 prawników) zajęła kancelaria Gide Loyrette Nouel Tokarczuk, Jędrzejczyk i Wspólnicy z Warszawy.

Kancelarie małe

Zwycięzcą wśród małych kancelarii, w których liczba zatrudnionych prawników nie przekracza 20, została kancelaria Krupa Srokosz Patryas z Katowic. DGP przyznał również nagrody za działalność pro publico bono i za otwartość wobec młodych prawników. Nowością w tym roku były wyróżnienia przyznane kancelariom, które w 2008 roku zakończyły prowadzenie precedensowych spraw.

Działalność Pro bono

Wśród wyróżnionych kancelarii znalazły się również te nagrodzone za działalność Pro Bono, w tym:

Koksztys – Kancelaria Prawa Gospodarczego.Kancelaria od dwóch lat bierze udział w akcjach na rzecz Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową działającą przy Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Co roku finansuje również materiały edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ponadto Kancelaria dofinansowuje badania pracowników, których celem jest wytypowanie potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz umieszczenie ich w Krajowym Rejestrze Dawców Szpiku Kostnego. Pracownicy kancelarii świadczą także nieodpłatnie pomoc prawną osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Kancelaria Prawna Gessel. Kancelaria wspiera działania związane ze sztuką, udziela nieodpłatnej pomocy prawnej podmiotom działającym na rzecz dobra publicznego oraz wspiera edukację akademicką. Kancelaria jest współzałożycielem i głównym darczyńcą Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej celem jest promowanie polskiej sztuki współczesnej. Ponadto Kancelaria wspiera Muzeum Historii Żydów Polskich w zakresie doradztwa prawnego. Prowadzi również specjalny program przeznaczony dla środowisk twórczych. Jego celem jest zapewnienie profesjonalnej pomocy prawnej przy sporządzaniu umów, prowadzeniu negocjacji czy obronie praw w sprawach spornych. Program jest adresowany do osób, których twórczość chronią prawa autorskie.


Redakcja „Dziennika Gazeta Prawna” oprócz tradycyjnych wyróżnień dla największych i najlepszych w różnych dziedzinach, uhonorowała też kancelarie za działalność pro publico bono oraz za wspieranie młodych prawników. W tej pierwszej dziedzinie wyróżniona została m.in. kancelaria Budzowska Fiutowski i Partnerzy z Krakowa za porady dla Stowarzyszenia Pacjentów Primum non nocere i jego podopiecznych, a w drugiej warszawska kancelaria CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta, za cykliczny nabór stażystów do programu praktyk studenckich.

Anna Sergiej

Zobacz także:

V Ranking Kancelarii Prawnych GP