Egzamin na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną odbędzie się w sobotę, 20 września 2008 roku o godzinie 11. Egzamin odbędzie się w oparciu o zasady obowiązujące w dwóch ubiegłych latach. Absolwenci prawa będą musieli rozwiązać test składający się z 250 pytań.

Zgłoszenia chęci przystąpienia do konkursu przyjmowane były do 6 sierpnia 2008 roku. Musiały one zawierać wniosek o dopuszczenie do egzaminu konkursowego, kwestionariusz osobowy, życiorys, oryginał albo urzędowy odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Polsce i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Polsce, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego, informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem, oraz dwa zdjęcia. O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu konkursowego przewodniczący komisji zawiadamia kandydata, który został zakwalifikowany do udziału w egzaminie konkursowym, listem poleconym za poświadczeniem odbioru, co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia egzaminu konkursowego.

Zasady egzaminu

Egzamin konkursowy polega na sprawdzeniu wiedzy kandydata na aplikanta adwokackiego, z zakresu prawa konstytucyjnego, karnego, postępowania karnego, karnego skarbowego, wykroczeń, cywilnego, postępowania cywilnego, gospodarczego, spółek prawa handlowego, pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnego i opiekuńczego, administracyjnego, postępowania administracyjnego, finansowego, europejskiego, ustroju sądów, samorządu adwokackiego i innych organów ochrony prawnej działających w Rzeczypospolitej Polskiej, a także warunków wykonywania zawodu adwokata i etyki tego zawodu. Kandydaci podczas egzaminu konkursowego nie mogą korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa oraz innej pomocy, a także nie mogą posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji. Nieobecność kandydata podczas egzaminu konkursowego, bez względu na jej przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie konkursowym.

Skład komisji egzaminacyjnej

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Minister Sprawiedliwości każdego roku powołuje zespół do przygotowania pytań na egzamin konkursowy dla kandydatów. W skład zespołu konkursowego wchodzi pięć osób, w tym trzech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz dwóch przedstawicieli delegowanych przez Naczelną Radę Adwokacką. Każda okręgowa rada adwokacka może zgłaszać zespołowi konkursowemu, za pośrednictwem przewodniczącego zespołu, propozycje pytań.

Minister Sprawiedliwości powołuje komisje spośród osób, których wiedza, doświadczenie i autorytet dają rękojmię prawidłowego przebiegu egzaminu konkursowego. Komisja składa się z siedmiu członków. W skład komisji wchodzą trzej przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (może być także sędzia albo sędzia w stanie spoczynku), dwaj przedstawiciele delegowani przez Naczelną Radę Adwokacką, jeden pracownik naukowy, naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny na wydziale prawa w szkole wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej lub w Polskiej Akademii Nauk i posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych, oraz jeden prokurator będący prokuratorem powołanym co najmniej na stanowisko prokuratora prokuratury okręgowej, (również prokurator w stanie spoczynku)

Zasady punktacji egzaminu

Egzamin będzie polegał, jak w dwóch poprzednich latach, na rozwiązaniu testu składającego się z 250 pytań z trzema odpowiedziami do wyboru. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Aby uzyskać wynik pozytywny, adept prawa będzie musiał odpowiedzieć poprawnie na 190 pytań. Minister Sprawiedliwości zawiadamia okręgowe rady adwokackie o wynikach egzaminu konkursowego oraz publikuje w Biuletynie listę osób, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu. Kandydat, który uzyska pozytywną ocenę z egzaminu, ma prawo złożyć wniosek o wpis na listę aplikantów w ciągu dwóch lat od ogłoszenia wyników. Po przeprowadzeniu egzaminu konkursowego komisja ustala wynik kandydata w drodze uchwały.

Od uchwały komisji służy kandydatowi odwołanie dotyczące wyniku jego egzaminu do Ministra Sprawiedliwości. W przypadku uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu konkursowego kandydat jest uprawniony do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów adwokackich w ciągu dwóch lat od dnia ogłoszenia wyników egzaminu konkursowego.

Anna Sergiej