System reagowania na uprowadzenia dziecka- Ambert Alert powstał w Stanach Zjednoczonych. Polega on na szybkiej współpracy organów ścigania z wymiarem sprawiedliwości, oraz mediami. Implementacja tego rozwiązania na polskim gruncie może usprawnić procedurę poszukiwania uprowadzonych dzieci.

Pod pojęciem uprowadzenia rozumie się zabranie podopiecznego w inne miejsce wbrew woli osoby powołanej do sprawowania opieki lub nadzoru. Za uprowadzonego uważa się osobę małoletnią poniżej lat 15, lub osobę nieporadną ze względu na swój stan fizyczny, lub psychiczny.

Najczęściej sprawcą przestępstwa jest rodzic, któremu odebrano, ograniczono lub zawieszono władzę rodzicielską nad dzieckiem. W Polskim prawie za uprowadzenia grozi do 3 lat pozbawienia wolności (art.211 kodeks karne).

Początki systemu

Wszystko zaczęłoś się w roku 1996 w stanie Texas, kiedy to 9-letnia Ambert Hagerman , podczas przejażdżki rowerem została uprowadzona. Sąsiad-świadek całego wydarzenia powiadomił Policję. Matka uprowadzonej dziewczynki powiadomiła media, oraz FBI.

Po czterech dniach poszukiwań ciało zamordowanej dziewczynki znalazł sąsiad. Rodzina nigdy nie dowiedziała się kto był sprawcą tej zbrodni.

Państwo Hagerman postanowili jednak wpłynąć na rozwiązania legislacyjne w taki sposób aby prawa, a co za tym idzie- życie dzieci były lepiej chronione. Założyli organizacje zajmującą się działaniami na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci- People Against Sex Offenders (P.A.S.O.), a następnie przez lata próbowali wpłynąć na opinię publiczną poprzez promocje w mediach w zakresie wdrożenia systemu alarmowania- Ambert Alert.

W roku 2001 organizacja zajmująca się zaginionymi, oraz wykorzystywanymi dziećmi National Center for Missing and Exploited Children rozpoczęła kampanię aby system Ambert Alert został oficjalnie wdrożony do porządku prawnego wszystkich stanów USA.

Reakcja natychmiastowa

W sytuacji uprowadzenia dziecka Ambert Alert polega na szybkim reagowaniu wszystkich służb policyjnych łącznie z wymiarem sprawiedliwości i z mediami, oraz zaangażowaniu społeczności lokalnej w akcję poszukiwawczą. Ambert Alert ogłasza się natychmiast, gdy do policji dotrze wiadomość o zaginięciu dziecka.

Informacje na autostradach

Do rozpowszechnienia informacji wykorzystywane są m.in. elektroniczne tablice informacyjne umieszczone nad autostradami, a także wszystkie publiczne środki przekazu. W komunikacie podaje się nazwisko dziecka i skrótowy opis jego sylwetki. Uruchamiane są procedury dotyczące koniecznego skoordynowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Ostre kryteria

Jednak aby alarm został wszczęty musza być spełnione dość kryteria:

-funkcjonariusze ochrony porządku publicznego muszą potwierdzić, że uprowadzenie faktycznie miało miejsce,

-życie i zdrowie dziecka jest zagrożone,

-musi być wystarczająca liczba informacji o dziecku, oraz porywaczu (np. jakim samochodem porusza się),

-dziecko powinno mieć mniej niż 17 lat.

Taka publiczna informacja zazwyczaj zawiera personalia, jak również opis uprowadzonego, opis podejrzanego uprowadzającego, oraz opis samochodu, oraz numer tablicy rejestracyjnej (jeżeli oczywiście jest taka możliwość).

Implementacja systemu w innych krajach

Kanada zaakceptowała Ambert Alert w roku 2002, a Australijski stan Queensland w maju 2005 roku.

W Niderlandach system został przyjęty w 2009 po tym jak uprowadzony 4-letni chłopiec z Rotterdamu, został znaleziony, dzięki elektronicznemu billboardowi w fastfoodzie na którym został rozpoznany.

Wdrażanie systemu w Europie

Wśród Państw europejskich tylko Francja wprowadziła w roku 2006 podobny do amerykańskiego, finansowany przez państwo, system powiadamiania o zaginionych dzieciach.

Parlament Europejski w grudniu 2008 roku przyjął oświadczenie, w którym wzywa do utworzenia systemu powiadamiania o zaginionych dzieciach. Eurodeputowani chcą, aby kraje członkowskie Unii Europejskiej zawarły umowy o współpracy ze wszystkimi państwami ościennymi przy poszukiwaniu zaginionych dzieci.

Ambert Alert w Polsce?

Podczas spotkania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Krzysztofa Kwiatkowskiego z Ambasadorem USA w Polsce, Victor Ash wystąpił z propozycją pomocy we wprowadzeniu w Polsce systemu reagowania na wypadek uprowadzenia- Ambert Alert.

W tym zakresie pomoc Amerykanów polegać ma na udostępnieniu wiedzy eksperckiej, którą wykorzystują od 8 lat.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Elektroniczne obrączki dla skazanych

Raporty płacowe za 2009 rok