Gazeta Prawna wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Fundacją FOR zapraszają do udziału w dyskusji, której celem jest popularyzacja idei wprowadzenia do wymiaru sprawiedliwości nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz zarządzania finansami.

Nowoczesny sąd - Jak usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości?: od e-upomnień do e-płatności. To temat spotkania organizowanego przez Gazetę Prawną i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zarzuty wobec wymiaru sprawiedliwości

Najczęstszymi zarzutami wobec wymiaru sprawiedliwości są: przewlekłość postępowania, uciążliwość procedur sądowych, oraz strata czasu i pieniędzy. Prawo obywatela do sprawiedliwego i jawnego rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd jest prawem o randze konstytucyjnej, zagwarantowanym każdemu obywatelowi przez art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

Cel spotkań

Celem spotkań jest usprawnienie pracy sądu, aby konstytucyjne prawo do dobrego i szybkiego sądu zostało lepiej realizowane. Pomóc może szersze i śmielsze sięganie w wymiarze sprawiedliwości do nowoczesnych technik tworzenia dokumentów, komunikowania się oraz dokonywania płatności, powszechnie stosowanych już w innych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. Mogą one skrócić czas i obniżyć koszt czynności procesowych, przy zachowaniu wszystkich standardów konstytucyjnie gwarantowanych zasad państwa prawa, w tym i prawa do tajemnicy oraz bezstronności sądu.


Elektroniczne postępowanie upominawcze



Pierwszym zasadniczym krokiem w tym kierunku jest program wprowadzenia do polskiego sądownictwa cywilnego elektronicznego postępowania upominawczego. Realizacja tej idei pozwoli odciążyć sądy od rozpoznawania spraw drobnych, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. To jednak dopiero początek budowy e-sądu w Polsce. W ślad za unowocześnieniem postępowania upominawczego mogą nastąpić kolejne zmiany, pozwalające przyspieszyć pokonywanie procedur postępowań administracyjnych, cywilnych i karnych w polskim sądownictwie. Elektroniczne postępowanie upominawcze ma być sprawdzianem. Jeżeli rozwiązania w nim przyjęte sprawdzą się w realiach polskiego sądownictwa, zostaną przeniesione na grunt innych postępowań.

Zmiany w 2010 r.

W 2010 roku ma zacząć działać pierwszy w Polsce elektroniczny sąd. Będzie on rozpatrywał pozwy składane w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Dzięki temu rozwiązaniu sądy mają zostać odciążone od pracy, a strony będą mogły szybciej otrzymywać tytuły wykonawcze. W chwili obecnej można składać pisma za pośrednictwem Internetu, należy jednak posiadać podpis elektroniczny. W wielu krajach Unii Europejskiej takie rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie sądów działają już od kilku lat.
Już dziś w niektórych sadach funkcjonują e-wokandy istotnie usprawniające funkcjonowanie sadów. W większości sądów w Polsce działają także elektroniczne skrzynki podawcze.
System Wspomagania Rozpraw
Do polskich sądów wprowadzany jest również System Wspomagania Rozpraw, który pozwala na internetowe przeglądanie sądowych dokumentów. Działa on już we Wrocławiu, w planach jest jego wdrożenie w okręgu elbląskim, legnickim oraz gdańskim. Istotnym ułatwieniem dla stron ma być możliwość przeglądania za pośrednictwem internetu treści ksiąg wieczystych. Resort sprawiedliwości deklaruje, że już połowa polskich sądów jest gotowa udostępniać w ten sposób księgi wieczyste.

Tym zagadnieniom poświęcone będą dyskusje zainicjowane przez Gazetę Prawną i Ministerstwo Sprawiedliwości, które spopularyzują ideę wprowadzenia do wymiaru sprawiedliwości nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz zarządzania finansami

Anna Sergiej

Zobacz także:

Czy notariusz poświadczy dziedziczenie?

Kształcenie sędziów i prokuratorów