Do konkursu na Prokuratora Generalnego zgłosiło się 16 kandydatów, w tym pięciu sędziów i jedenastu prokuratorów różnych szczebli. W dniach 5-7 stycznia 2010 roku Krajowa Rada Sądownictwa wysłuchała wszystkich kandydatów, z których wyłoniła dwóch.

Krajowa Rada Sądownictwa wyłoniła na stanowisko Prokuratora Generalnego dwóch kandydatów. Są nimi krakowski sędzia Andrzej Seremet, oraz prokurator z wieloletnim stażem- Edward Zalewski.

Tajne głosowanie KRS

W tajnym głosowaniu KRS wybrała bezwzględną większością głosów dwóch kandydatów. Bezwzględna większość wynosiła 13 głosów. W pierwszym głosowaniu 15 głosów otrzymał Andrzej Seremet sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, a 13 głosów Edward Zalewski Prokurator Krajowy – Z-ca Prokuratora Generalnego. Trzecie miejsce zajęła sędzia Krystyna Mielczarek, która uzyskała osiem głosów, czwarte miejsce zajął prokurator Zbigniew Woźniak z czterema głosami.

Jeden z dwóch kandydatów

Sędzia Seremet ma 51 i jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od połowy lat 80. orzekał w sądzie rejonowym i wojewódzkim w Tarnowie. Od 1997 r. orzeka w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Przez kilka miesięcy był delegowany do Sądu Najwyższego. Jest rzecznikiem dyscyplinarnym krakowskich sędziów.

W liście motywacyjnym sędzia Andrzej Seremet podkreśla, że jako sędzia orzekający w sprawach karnych bardzo dobrze zna problemy prokuratury. Jednocześnie patrzy na pracę tej instytucji z perspektywy „wolnej od zależności właściwych pełniącemu służbę prokuratorowi”, co jego zdaniem gwarantuje niezależność w podejmowaniu decyzji (także tych niewygodnych dla władzy politycznej). W jego przekonaniu, wybór sędziego na stanowisko Prokuratora Generalnego byłby sygnałem dla prokuratorów, aby nie wahali się postępować niezależnie od wszelkich nacisków.

Prokurator z wieloletnim stażem


Edward Zalewski ma 53 lata i prze 25 lat pracy zawodowej przeszedł wszystkie szczeble kariery prokuratorskiej. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego w 1981 r. Pracował w legnickich prokuraturach. W 1992 r. objął stanowisko Prokuratora Wojewódzkiego w Legnicy. Funkcję tę pełnił do 2006 r. Jednocześnie, w 1999 r. został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu. Po odwołaniu z funkcji Prokuratora Wojewódzkiego, rozpoczął pracę w Wydziale Postępowania Sądowego Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu. W 2008 r. objął funkcję Naczelnika Wydziału Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

W marcu 2009 roku Edward Zalewski został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej, oraz zastępcy Prokuratora Generalnego.

Prezydent wybierze Prokuratora Generalnego

Według nowych przepisów prokurator generalny od 2010 roku powoływany jest przez Prezydenta na sześcioletnią kadencję. Kandydatem może być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy. Ustawa rozdzielająca obydwie funkcje zacznie obowiązywać z końcem marca, kiedy poznamy decyzję Prezydenta w sprawie wyboru Prokuratora Generalnego.

Anna Sergiej