Projekt nowej ustawy - Prawo o prokuraturze trafił w dniu 4 października 2012 r. do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on m.in. zwiększenie kompetencji Prokuratura Generalnego oraz wewnętrzną reorganizację prokuratury.

- Pierwotnie zaproponowaliśmy nowelizację obecnie obowiązującej ustawy. Jednak zakres zmian wymusił stworzenie nowego, przejrzystego układu ustawy, wprowadzenie spójnej terminologii, wyeliminowanie zwrotów oraz pojęć pochodzących z 1982 r. - powiedział Minister Jarosław Gowin.

Po wejściu w życie przygotowanych zmian Prokurator Generalny składał będzie sprawozdanie z działalności prokuratury nie tylko na ręce Premiera, ale i Sejmowi, gdzie później odbywać się będzie debata.

Zobacz: Prokurator w stanie spoczynku nie otrzyma pożyczki na mieszkanie

Planowane jest także zwiększenie kompetencji Prokuratura Generalnego oraz głęboka wewnętrzna reorganizacja prokuratury - wyjaśniał Jarosław Gowin. - Projekt zakłada również włączenie prokuratury wojskowej do prokuratury cywilnej - dodał.

Projekt wprowadza większą odpowiedzialność prokuratora za podejmowane decyzje oraz prawo do uchylania lub zmieniania decyzji prokuratora przez prokuratora nadrzędnego z obowiązkiem przejęcia sprawy do prowadzenia. Planowana jest także modyfikacja postępowania dyscyplinarnego prokuratorów, a zaproponowane zmiany w tym zakresie mają spowodować szybsze rozpoznawanie spraw przez sądy prokuratorskie. Co więcej w myśl projektowanych przepisów w drugiej instancji postępowania dyscyplinarne mają przeprowadzić sądy powszechne.

Zobacz: Prokurator wykorzysta materiały z podsłuchu w innym procesie

- Po wejściu w życie nowych regulacji zasadnicze kierunki polityki karnej co roku określać będzie Rada Ministrów. Prokurator Generalny będzie je opiniował, nie będzie nimi związany, jednak będzie się do nich odnosił w sprawozdaniu - przypomniał Jarosław Gowin.

Przedstawiony projekt zakłada również likwidację Krajowej Rady Prokuratury oraz powołanie organu samorządowego na szczeblu Prokuratury Generalnej – Zgromadzenia Ogólnego Prokuratorów Prokuratury Generalnej.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

SN: Prokurator w stanie spoczynku nie może być posłem

Prokuratura pod kontrolą parlamentu ?