Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" wyraża kategoryczny sprzeciw wobec planów odebrania sędziom prawa do wcześniejszego przejścia w stan spoczynku po upływie określonego w ustawie długoletniego czasu pełnienia służby.

W opinii sędziów wprowadzenie projektowanych zmian spowoduje nie tylko ich nierówne traktowanie w stosunku do innych grup zawodowych, ale również złamie konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych.

"Sędzia, który według dzisiejszych przepisów uzyska prawo przejścia w stan spoczynku 1 stycznia 2018 r., po zmianie ustawy uzyskałby je dopiero 1 maja 2026 r. w przypadku kobiety, a 1 stycznia 2024 r. w przypadku mężczyzny"-czytamy w uchwale.

Zobacz: Iustitia: To nie pierwsze zamrożenie sędziowskich wynagrodzeń

Sędziowie mają dziś przed sobą perspektywę pięciu lat i ośmiu miesięcy obowiązkowej służby, jednak po zmianie ustawy okres ten wydłuży się do czternastu lat w przypadku kobiety, a jedenastu lat i ośmiu miesięcy w przypadku mężczyzny.

"Zmiana ta jest rażąca i całkowicie nieproporcjonalna. Nie ma pracowników, którym pozostały okres pracy wymagany do uzyskania emerytury ustawa wydłuża się w stosunku do dzisiejszego co najmniej dwukrotnie" - podkreślają autorzy uchwały.

Jednocześnie „Iustitia” nie sprzeciwia się przesunięciu podstawowej granicy wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku, jeżeli wynikać to będzie ze zmiany granic wieku emerytalnego dotyczących całego społeczeństwa.

Zobacz: Iustitia broni wynagrodzeń sędziów

„Kwestia przesunięcia granicy podstawowego wieku emerytalnego do 67 roku życia dotyczy całego społeczeństwa i w tym zakresie nie widzimy podstaw do zajmowania odrębnego stanowiska” - czytamy w uchwale Iustitii.

Treść całej uchwały dostępna jest na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zobacz także:

''Iustitia'' przeciwna likwidacji sądów rejonowych

Iustitia: Rządowe spoty sugerują nieprawdę