Naczelna Rada Adwokacka opublikowała kominikat odnoszący się do rozpoznawanej przez Trybunał Konstytucyjny sprawy dotyczącej jawności postępowań dyscyplinarnych w Adwokaturze.

Z uwagi na zainteresowanie mediów skargą konstytucyjną skierowaną przez pana Dariusza R. dotyczącą jawności postępowania dyscyplinarnego wobec adwokata (SK 10/07), która zostanie rozpatrzona w dniu jutrzejszym tj.17 lutego br. Naczelna Rada Adwokacka informuje, iż rozpatrywana przez Trybunał skarga dotyczy nieobowiązujących przepisów ustawy Prawo o adwokaturze.

Skarżący powołuje się na przepisy sprzed 29 marca 2007 roku (Dz.U.07.80.540
z dn. 9.05.2007), kiedy to weszły w życie poprawki do ustawy Prawo o adwokaturze dotyczące m.in. jawności postępowań dyscyplinarnych.

Stan prawny przed tą datą w ustawie Prawo o adwokaturze art. 95a przewidywał,
że postępowanie dyscyplinarne przed adwokackim sądem dyscyplinarnym jest jawne
jedynie dla członków adwokatury, pokrzywdzonego oraz ministra sprawiedliwości – jeśli zgłosił chęć takiego udziału. Przepisy te nie były zgodne z intencją adwokatury, a jedynie wymuszone przez brzmienie ustawy. Po nowelizacji ustawy w rozprawie mogą brać udział wszyscy zainteresowani.

Faktem jest, iż obecny przepis przewiduje wyjątki od zasady jawności, ale regulowane są one w ten sam sposób jak powszechnie obowiązujące przepisy kodeksu postępowania karnego, m.in. w przypadku, jeśli zagraża to ujawnieniu tajemnicy adwokackiej.

Poprawka do ustawy Poa wprowadzająca jawność postępowań sądowych została wprowadzona na wniosek i dzięki wielomiesięcznym staraniom Naczelnej Rady Adwokackiej. Należy podkreślić, że adwokatura jest jedynym
samorządem zawodów zaufania publicznego, które wprowadziło jawność postępowań dyscyplinarnych już w roku 2007.

NRA

Zobacz także:

Wykonywanie zawodu adwokata tematem konferencji »

Apel NRA w sprawie projektu zmian ustawy Prawo o adwokaturze »

NRA zajęła stanowisko wobec wniosku RPO »