statystyki

Adwokat Roku 2010 nagroda im. Św. Iwo.

21.01.2010, 05:01; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:33
Kapituła nagrody Św. Iwo wybrała adwokatem roku 2010 Panią Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mecenas Joannę Agacką Indecką.

Laureatka otrzymała statuetkę Św. Iwo odlaną w brązie. Laureatka otrzymała nagrodę w szczególności za troskę o losy adwokatury oraz za reprezentację Samorządu w kraju i za granicą. Nagroda została wręczona w dniu 10 stycznia 2010 roku w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, podczas uroczystej Gali Adwokackiej 2010. Święty Iwo z Bretanii (ur. 17 października 1253 w Kermartin - zm. 19 maja 1303 w Louannec, Bretania Patron prawników oraz Bretanii. Został pochowany w kościele w miejscowości Tréguier gdzie znajdują się również jego relikwie. Kanonizowany przez papieża Klemensa VI w czerwcu roku 1347. Dzień odpustu przypada na 19 maja. Na jego grobie wyryto inskrypcję Święty Iwo był Bretończykiem, adwokatem a nie bandytą - rzecz zadziwiająca dla ludzi. W roku 1267 jeszcze jako Iwon Hélory rozpoczął naukę na Uniwersytecie Paryskim, gdzie następnie ukończył wyższe studia z prawa cywilnego. W roku 1277 rozpoczął studia z prawa kanonicznego na uniwersytecie w Orleanie. Po swoim powrocie do Bretanii został wyznaczony w roku 1280 przez archidiakona Rennes na stanowisko diecezjalnego sędziego duchownego. Od roku 1284 pełnił obowiązki oficjała sądu biskupiego. Jako kościelny prawnik nie wahał się opierać niesprawiedliwej władzy państwowej, która ingerowała w prawa Kościoła. Przez całe dorosłe życie otaczał opieką ludzi ubogich, dlatego też nadano mu miano "obrońcy ubogich". Żył bardzo skromnie służąc innym ludziom. W swoim domu urządził szpital, łaźnię, sierociniec i przytułek dla najuboższych. Iwon był członkiem III zakonu św. Franciszka z Asyżu. Kapituła nagrody Św. Iwo przyznaje tytuł Adwokata Roku za szczególne osiągnięcia w działalność na rzecz Samorządu Adwokackiego oraz wizerunku adwokatury polskiej. Kolejnego laureata poznamy już za rok.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane