W środowisku prawniczym zawrzało, pomysł sejmowej podkomisji, pracującej nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, aby dopuścić magistrów prawa do reprezentowania stron przed sądami rejonowymi wywołał szeroką krytykę.

Środowiska prawnicze sprzeciwiają się projektowi podkomisji sejmowej pracującej nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Zrzeszenie Prawników Polskich oraz organizacje sędziowskie i prokuratorskie przyłączają się do krytyki pomysłu dopuszczenia magistrów prawa do reprezentowania stron przed sądami rejonowymi.

Stanowisko Zrzeszenia Prawników Polskich

Prawnicy zrzeszeni w ZPP zwracają uwagę na brak przygotowania praktycznego do stawania przed sądem absolwentów prawa. Zrzeszenie wydało uchwałę, która podkreśla, iż kto kończy studia prawnicze zdaje sobie sprawę z faktu, że nie przygotowują one do wykonywania praktyki prawniczej, a już na pewno do roli pełnomocnika procesowego stron.

ZPP przypomina też, że nie obowiązują już żadne limity przyjęć na aplikacje prawnicze i każdy absolwent prawa ma realną możliwość, po spełnieniu minimalnych wymagań, stać się aplikantem prawniczej profesji.

Uchwała przypomina, iż naczelnym celem demokratycznego państwa prawa winno być zapewnienie obywatelom pomocy prawnej o jak najwyższym standardzie w oparciu o pełnomocników, którzy zobowiązani są do surowszego przestrzegania standardów związanych z etyką oraz tajemnicą zawodową.

Oświadczenia środowisk sędziowskich i prokuratorskich

W podobnym tonie oświadczenie wydały środowiska sędziowskie i prokuratorskie – Iustitia, Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, Stowarzyszenie „Komitet Obrony Prokuratorów” oraz Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „Ad Vocem”. Przedstawicie tych organizacji sprzeciwiają się „dalszemu psuciu prawa przez władzę ustawodawczą i wykonawczą”. Jako przykład złych przepisów podają wejście w życie noweli do ustawy o prokuraturze, prace nad projektem ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.

Zdaniem sygnatariuszy oświadczeń, proponowane rozwiązania zagrażają prawu każdej osoby do sprawiedliwego sądu i fachowej pomocy prawnej. Sygnatariusze określają plany zmian jako szkodliwe działania populistyczne. Projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych krytykują także aplikanci adwokaccy i radcowscy, którzy wysyłają e-maile do parlamentarzystów z prośbą o rozwagę przy nadmiernej liberalizacji projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.

RO/ źródło: adwokatura.pl

Zobacz także:

Samorząd radcowski protestuje przeciwko zaproponowanym zmianom w kształceniu prawników

Zmiany w kształceniu prawników dyskutowane w środowisku międzynarodowym