W warszawskiej Okręgowej Izbie Radców Prawnych odbyła się konferencja dotycząca bieżącego kształtu aplikacji radcowskiej, oraz egzaminu konkursowego na aplikacje.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie jest największą izbą w Polsce, szkolącą łącznie w ostatnim roku szkoleniowym (2007/2008) 1990 aplikantów radcowskich (spośród 6100 w całym kraju).

Spośród 1990 aplikantów radcowskich, których w ostatnim roku szkoliła warszawska Izba najliczniejszy jest rok pierwszy, a właściwie można już mówić o nim jako o roku II (kandydaci przyjęci w 2007 roku) – 1138 aplikantów. Pozostałe roczniki są mniej liczne: na drugi, a właściwie trzeci rok uczęszcza 400 aplikantów, na trzeci z naboru w 2006 roku – 218, zaś czwarty 234 osoby, które egzaminie radcowskim, złożyły ślubowanie radcy prawnego w lipcu br.

20 września 2008 roku odbył się egzamin na aplikację radcowską. Kandydaci na aplikantów radcowskich we wszystkich okręgowych izbach radców prawnych w Polsce przystąpili do egzaminu w tym samym czasie i zmagali się z pytaniami testowymi z różnych dziedzin prawa.Pytania opracowywane zostały przez zespół konkursowy powołany przez Ministra Sprawiedliwości i składający się z trzech przedstawicieli Ministerstwa i dwóch radców prawnych delegowanych przez Krajową Radę Radców Prawnych. Osoby, które uzyskają pozytywną ocenę z egzaminu będą mogły ubiegać się o wpis na listę aplikantów radcowskich. Organizacja egzaminu konkursowego leży w gestii okręgowych izb. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, jedna z 19. izb okręgowych, największa w Polsce, w tym roku przyjęła 2836 wniosków od kandydatów na aplikantów. Z uwagi na tak dużą liczbę kandydatów powołano sześć Komisji egzaminacyjnych liczących po siedem osób. Każda z nich będzie sprawdzać testy około 500 osób. W skład Komisji wchodzą sędziowie, prokurator, przedstawiciel nauki oraz radcowie prawni. Dla porównania do pozostałych izb radców prawnych wpłynęło najwyżej kilkaset wniosków o przystąpienie do konkursu na aplikację. Liczba niemal trzech tysięcy osób ubiegających się o przyjęcie na aplikację prowadzoną przez Izbę Warszawską jest rzeczywiście imponująca. Dla porównania w poprzednim roku do OIRP w Warszawie wpłynęło 2107 wniosków o dopuszczenie do egzaminu konkursowego.

Przyjęty przez Krajową Radę Radców Prawnych Regulamin aplikacji nakłada na poszczególne Izby obowiązek zapewnienia szkoleń praktycznych w sądach powszechnych, sądach administracyjnych oraz organach administracji i innych jednostkach stosujących prawo. Mają one stanowić uzupełnienie dla wykształcenia teoretycznego, nabytego w czasie studiów prawniczych. Sądy Gospodarcze z trudem radziły sobie ze szkoleniem II roku aplikantów radcowskich, który liczył 400 osób i nie będą w stanie przyjąć ponad 1000 aplikantów, którzy zgłoszą się w październiku 2008 r.

OIRP w Warszawie stara się jak najlepiej rozwiązać te problemy, bez szkody dla poziomu szkolenia.Rzetelne przygotowanie do wykonywania zawodu radcy prawnego możliwe jest jednak wobec takiej liczby osób, której OIRP będzie w stanie zapewnić możliwość odbycia praktyk także w sądach, osobistego kontaktu z patronem – radcą prawnym oraz sędzią patronem.

W Izbie Warszawskiej w bieżącym roku szkoleniowym aplikowało niemal dwa tysiące adeptów sztuki radcowskiej, z czego półtora tysiąca – stosownie do wymogów ustawy oraz Regulaminu aplikacji – w dziesięciomiesięcznym roku szkoleniowym raz w tygodniu musiało odbyć całodzienną praktykę we wskazanym wydziale sądu rejonowego lub okręgowego. W minionym roku szkoleniowym OIRP w warszawie była w stanie przeszkolić tak dużą liczbę aplikantów. W kolejnym roku może się to okazać bardzo trudne, i choć częściowo dotychczasowy system zostanie wsparty nowymi rozwiązaniami, jak grupy patronackie czy szkolenia praktyczne on-line, to nie zastąpi to jednak szkolenia praktycznego w organach wymiaru sprawiedliwości, realizowanego do tej pory.

OIRP/AS