„Prawne problemy wykorzystywania nowych technologii w administracji publicznej i w wymiarze sprawiedliwości” –tematem konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Gdańskim.

Konferencja przebiegała pod znakiem mocnych dyskusji na temat konsekwencji praktycznych informatyzacji w administracji i sądownictwie. Prof. dr hab. Jarosław Warylewski – Dziekan Uniwersytetu Gdańskiego – dziękując Gościom i Organizatorom podkreślił, że liczy na to, iż forum wpisze się w kalendarz cyklicznych konferencji i będzie dostrzegane przez środowisko naukowe.

Forum rozpoczęło zagadnienie pt. „Elektroniczne postępowanie upominawcze – uwagi de lege ferenda” podjęte przez prof. Jacka Gołaczyńskiego (Uniwersytet Wrocławski), który podkreślił, iż elektroniczne postępowanie upominawcze dedykowane jest przede wszystkim tzw. powodom masowym – instytucjom, które tygodniowo generują mnóstwo spraw, np. banki, firmy windykacyjne.

Z kolei o strukturze, organizacji i wykorzystaniu Rejestru Zastawów mówił Marek Kulawczyk – Dyrektor Departamentu Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych (CORS) i Informatyzacji Resortu przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Podkreślił, iż przewiduje się że do 2011 roku wszystkie elementy Rejestru Zastawów będą istniały w postaci elektronicznej.

Prof. Małgorzata Jaśkowska z UKSW zwróciła uwagę na to, że informatyzacja wpływa na poszerzanie się bazy informacji prostych, które stają się ogólnodostępne. Tak jest np. ze wszystkimi Orzeczeniami Sądu Administracyjnego. Niejasny jest jednak sposób udzielania informacji. – „Ustawa mówi jedynie, że kiedy informacja może być niezwłocznie udzielona nie wymaga stosownego wniosku.” – mówiła Jaśkowska.





AS

Zobacz także:

Zakończyła się Konferencja dotycząca pomocy dzieciom-ofiarom przestępstw