W dniu 29 listopada 2008 r. odbędą się główne obchody jubileuszu 90-lecia istnienia Adwokatury Polskiej. Uroczystość będzie miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na obchody jubileuszu 90-lecia istnienia Adwokatury Polskiej zaproszono ponad 400 osób m.in. przedstawicieli władz państwowych, kościelnych, sądownictwa oraz samorządów zawodów zaufania publicznego.

Obchody rozpoczną się Mszą Świętą w Archikatedrze Warszawskiej, w intencji Adwokatury Polskiej, której przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski abp Kazimierz Nycz. Oprawę muzyczną zapewnią światowej sławy sopranistka Elżbieta Towarnicka oraz Andrzej Białko profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, organista kolegiaty uniwersyteckiej św. Anny w Krakowie.
Tego dnia, na Zamku Królewskim zostaną wręczone odznaczenia państwowe oraz samorządowa odznaka Adwokatura Zasłużonym, którą oprócz zasłużonych adwokatów otrzymają abp Józef Życiński, prof. Leszek Kołakowski oraz Andrzej Wajda. Samorząd chce w ten sposób wyrazić wdzięczność za życzliwość okazywaną Adwokaturze oraz za dokonania intelektualne nagrodzonych.
Wykłady okolicznościowe wygłoszą prof. Marek Safjan, który będzie mówił o Roli prawnika w obronie praw i wolności obywatelskich, natomiast prof. Władysław Bartoszewski podzieli się z gośćmi refleksami na temat Jego relacji z Adwokaturą.
Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert Orkiestry Sinfonietta Cracovia pod kierownictwem artystycznym Roberta Kabary.


W drodze na uroczystość goście będą mieli ostatnią okazję zobaczyć w Warszawie wystawę „Adwokaci Polscy Ojczyźnie”. Wystawa plenerowa, która od września do listopada 2008 r. znajdowała się przy parku Łazienek Królewskich, na główne uroczystości rocznicowe została przeniesiona na Plac Zamkowy, w pobliżu kościoła Św. Anny.

Oprócz zdjęć wybitnych obrońców i krasomówców znajdują się również fotografie osób, które niekoniecznie kojarzą się z zawodem adwokata m.in. Józefa Wybickiego, Jana Brzechwy czy też gwiazdy przedwojennego kina - filmowego Tońka czyli Henryka Vogelfängera.

Adwokatura Polska została utworzona 24 grudnia 1918 r., kiedy to Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o Statucie Tymczasowym Palestry Państwa Polskiego. Wydarzenie to wprowadziło nowoczesny samorząd adwokacki w odrodzonym Państwie. Sześć lat później, na III Zjeździe Adwokatury Polskiej w Poznaniu została określona misja zawodu adwokata w odradzającym się i budującym nowe struktury państwie polskim.

NRA/AS

Zobacz także:

Prawo podatkowe tematem szkoleniaPrawo ochrony konkurencji-konferencja