Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wydało oświadczenia w związku z aresztowaniem i wszczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec dwóch adwokatów.

Środowisko adwokackie wyraża swoje zaniepokojenie oskarżeniem dwóch adwokatów o niezgodne z prawem postępowanie, oraz towarzyszące temu oskarżanie całej adwokatury przez media o zaniedbania w prowadzeniu postępowań dyscyplinarnych, a niekiedy pobłażliwość wobec mecenasów wchodzących w konflikt z prawem.

Zawieszenia adwokatów

Zatrzymani adwokaci trzy dni po wydaniu postanowienia o ich tymczasowym aresztowaniu zostali, decyzją Sądu Dyscyplinarnego Izby w Warszawie, bezterminowo zawieszeni w czynnościach zawodowych, a równolegle – wobec obu adwokatów – toczą się postępowania dyscyplinarne. Należy nadmienić, że Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie nie rozpatrywał sprawy trzeciego z aresztowanych, bowiem Sąd Dyscyplinarny Izby warszawskiej orzekł już kilka lat temu wobec niego karę dyscyplinarną wydalenia z adwokatury.

Zmiany w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej

Dwa lata temu Naczelna Rada Adwokacka przygotowała i przedstawiła Ministrowi Sprawiedliwości projekt zmian w ustawie o adwokaturze w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Jako cel projektu NRA wskazała eliminowanie niewłaściwych zachowań przez nieuchronność i odpowiednią surowość karania za nie w szczególnie drastycznych wypadkach z wydalaniem z adwokatury włącznie, w sposób wolny od źle pojętego koleżeństwa czy też solidarności zawodowej.

Realizacja celu miałaby być prowadzona przez:

- wprowadzenie organizacyjnie i liczbowo silnych ośrodków sądowych, których obszar działania byłby niezależny od izb adwokackich,

- uniezależnienie sądów dyscyplinarnych I instancji od organów izby,

- wprowadzenie niezależnego, wybieranego przez Zjazd Adwokatury Naczelnego Rzecznika Dyscyplinarnego i wyposażenie go w silne prerogatywy,

- wprowadzenie zasady jawności postępowania przed sądem,

- wzmocnienie pozycji Ministra Sprawiedliwości w postępowaniu.

Konkretne propozycje zmian ustawowych usprawniające działania dyscyplinarne samorządu zawodowego adwokatów nie spotkały się z zainteresowaniem ze strony ówczesnego Ministra Sprawiedliwości, poza przyjęciem zasady jawności postępowań.

Zmiany te pozwoliłyby na sprawniejsze reagowanie na przypadki łamania prawa i zasad etyki zawodowej.
NRA/AS
Zobacz także:

Turniej piłkarski dla adwokatów