Naczelna Rada Adwokacka wraz z Fundacją Dzieci Niczyje, zajmującą się pomocą dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom, zamierza uruchomić ogólnopolski program pomocy ofiarom przemocy.

W najbliższym czasie zostanie powołany zespół adwokatów i psychologów Fundacji, który zajmie się praktyczną pomocą dla Fundacji. Zespół ten połączy wiedzę i doświadczenie prawnicze oraz psychologiczne. Będzie oferował wszechstronną pomoc polegającą m.in. na poradach prawnych i reprezentacji
w sądach (w tym rodzinnych). Z kolei psychologowie Fundacji podzielą się
z adwokatami doświadczeniem terapeutycznym przydatnym w pracy
z pokrzywdzonymi dziećmi.


- „Sprawa pokrzywdzonych dzieci jest niezwykle ważna nie tylko dla adwokatów, ale dla nas wszystkich jako ludzi. Tego typu sprawy w sądach nigdy nie są wygrane, bo dotykają krzywdy dziecka. Dlatego niezwykle ważne jest aby sprawnie przeprowadzono pierwsze przesłuchanie przez prawników z doświadczeniem.” – powiedziała adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA.

Prezes NRA dodała, że pomimo, iż aplikanci adwokaccy edukują się z prawa rodzinnego, to samorząd dołoży starań, aby rozszerzyć program szkoleń w tym zakresie, jak również organizować podobne zajęcia w ramach doskonalenia zawodowego dla adwokatów.

Pani Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dzieci Niczyje przyznała, że w związku z rosnącą ilością spraw, prawnicy tej organizacji nie nadążają z pomocą prawną, głównie w zakresie prawa karnego i opiekuńczego. Przyznała, że ofiary przemocy rzadko proszą o pomoc adwokata. Niechętnie zgłaszają sprawy na policję czy też
do prokuratury, bojąc się, że mogą jeszcze bardziej zaszkodzić dziecku. - „Zarówno adwokaci jak też sędziowie i prokuratorzy powinni być odpowiednio przygotowani jak przeprowadzać rozmowy i jak najlepiej ochronić dzieci w tak delikatnych kwestiach. Również rodzice oczekują wsparcia w przejściu przez trudne procedury sądowe, a także w uświadomieniu im ich praw” - powiedziała.

Powoływane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ośrodki pomocy ofiarom przestępstw udzielają pomocy poszkodowanym rodzinie, powstaje coraz więcej pokoi przesłuchań przyjaznych dziecku. Uczestniczący w spotkaniu wiceminister Krzysztof Kwiatkowski zadeklarował wsparcie dla inicjatywy NRA i Fundacji.

NRA/AS

Zobacz także:

Ośrodki pomocy dla osób pokrzywdzonych

Przyjazny pokój przesłuchań- przyznanie certyfikatów