W ramach projektu „Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”Ministerstwo Sprawiedliwości zapraszasędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, pracowników pomocy społecznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych na szkolenie z metodologii pracy z pokrzywdzonym przestępstwem.





Pierwszym działaniem projektu było utworzenie 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach udzielana jest między innymi bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna osobom pokrzywdzonym przestępstwem.



Od września 2009 roku nastąpi wdrożenie kolejnego działania projektu polegającego na przeprowadzeniu cyklu szkoleń o charakterze interdyscyplinarnym, których tematyka dotyczyć będzie metodologii pracy z osobą pokrzywdzoną przestępstwem.

Szkolenia adresowane są do sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, funkcjonariuszy policji, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz pracowników jednostek pomocy społecznej.

Szkolenia odbywać się będą w okresie od września 2009 roku do maja 2010 r. w ośrodkach szkoleniowych Ministerstwa Sprawiedliwości i prowadzone będą przez wyspecjalizowaną kadrę psychologów – praktyków i pracowników naukowych oraz prawników specjalizujących się w problematyce wiktymologicznej.

Sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze policji, kuratorzy sądowi, pracownicy pomocy społecznej oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych będą wspólnie się zastanawiać, jak zapobiegać wtórnej wiktymizacji, co robić, by pokrzywdzony po okresie traumy wywołanej przestępstwem, powrócił do dotychczasowej aktywności zawodowej i życiowej. Jak skutecznie prowadzić przesłuchanie, kiedy kierować sprawę do postępowania mediacyjnego, co to jest syndrom sztokholmski?


Program trzydniowego szkolenia podzielony jest na dwie części. Pierwszego dnia (część psychologiczno - pedagogiczna), uczestnicy szkolenia uczyć się będą technik przesłuchiwania osoby pokrzywdzonej minimalizujące ryzyko wtórnej wiktymizacji, poznawać będą zasady postępowania mediacyjnego jako sposobu likwidacji konfliktu między pokrzywdzonym przestępstwem, a jego sprawcą. Kolejnymi zagadnieniami szkolenia będą metody odciążania osoby pokrzywdzonej z poczucia winy oraz budowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności procesowych w czasie trwania postępowania.
Drugiego i trzeciego dnia szkolenia jego uczestnicy będą zajmować się prawnymi aspektami pracy z pokrzywdzonym. Szkolenia odbywać się będą według właściwości terytorialnej poszczególnych sadów i prokuratur apelacyjnych. Rekrutacja uczestników została już zakończona.

Terminy realizacji szkolenia:

1. Apelacja Białostocka

06 - 09.09.2009 r.

2. Apelacja Gdańska

09 - 12.09.2009 r.

3. Apelacja Wrocławska

05 - 08.10.2009 r.

4. Apelacja Poznańska

18 - 21.10.2009 r.

5. Apelacja Katowicka

3 - 6.11.2009 r.

6. Apelacja Krakowska i Apelacja Rzeszowska

17 – 20. 11.2009 r.

7. Apelacja Szczecińska

kwiecień 2010 r.

8. Apelacja Warszawska

kwiecień 2010 r.

9. Apelacja Lubelska

maj 2010 r.

10. Apelacja Łódzka

maj 2010 r.

MS/AS

Zobacz także:

Szkolenie podstawowe z mediacji

Obrót międzynarodowy w postępowaniu karnym