statystyki

Egzaminy na aplikacje we wrześniu

27.08.2009, 07:57; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:32
W dniu 19 września 2009 roku o godz. 11 w całej Polsce rozpoczną się egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną.

W tym roku wnioski (w skali kraju) o dopuszczenie do egzaminów na wszystkie aplikacje złożyła najwyższa (w porównaniu z latami 2005-2008) liczba osób – 14 237 (w 2005 r. – 4995 osób, 2006 r. – 7057 osób, w 2007 r. – 9079 osób, w 2008 r. – 13 153 osoby). Liczba zgłoszeń – w skali kraju – na poszczególne aplikacje kształtuje się następująco: • aplikacja adwokacka – 4044 zgłoszeń, • aplikacja radcowska – 8754 zgłoszeń, • aplikacja notarialna – 1439 zgłoszeń. W tym roku, po raz pierwszy, egzaminy odbędą się na nowych, dużo bardziej przyjaznych dla zdających zasadach. Osoby przystępujące do egzaminów wstępnych na aplikacje wcześniej mogą zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które mogą stanowić podstawą ułożenia testów. Wykazy tych tytułów na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną już w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Z zakresu egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską usunięto prawo finansowe. Pytania z tego zakresu w latach poprzednich sprawiały dużą trudność zdającym. Ponadto zmniejszyła się liczba pytań w teście – z 250 na 150. Pozytywny wynik z egzaminu zapewni uzyskanie 100 punktów, czyli 66 % możliwych do uzyskania punktów. Tym samym obniżony został próg punktowy, przesądzający o pozytywnym wyniku egzaminu – z 77% do 66%. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego uzależnione będzie zatem wyłącznie od otrzymania określonej liczby punktów, a nie od jakichkolwiek innych uznaniowych czynników. Z myślą o powiększeniu liczby adwokatów i radców prawnych czas trwania tych aplikacji został skrócony do 3 lat. Rozszerzony został także katalog osób dopuszczonych do zdawania egzaminu zawodowego o: • asystentów prokuratora, posiadających odpowiednią praktykę zawodową, • osoby, które przez okres co najmniej 5 lat wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego, • osoby, które przez okres co najmniej 5 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, • osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny, • osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.


Pozostało jeszcze 1% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane