Naczelna Rada Adwokacka po obradach Komisji Praw Człowieka zakończonych w dniu 19 wrzesnia 2009 roku apeluje o traktowanie po ludzku dzieci uczestniczących w postępowaniach sądowych.

Adwokatura zwraca się do sędziów, prokuratorów i samych adwokatów, aby nie traktowali oni małoletnich instrumentalnie, gdyż dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem należy się szczególnie troskliwe traktowanie podczas postępowań sądowych.

Obradująca w dniu 19 września 2009 r Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej omawiała kwestie traktowania dzieci będących ofiarami przestępstw podczas postępowań sądowych. Członkowie Komisji oraz jej goście, w tym pani Jolanta Zmarzlik z fundacji „Dzieci Niczyje” oraz Jerzy Biedermann, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, przytoczyli wiele przykładów z praktyki wymiaru sprawiedliwości, świadczących o tym, że prawa tych dzieci nie zawsze są przestrzegane.

Osobne pokoje przesłuchań

Często takim dzieciom nie zapewnia się osobnych pokojów przesłuchań zapewniających im bezpieczną i przyjazną atmosferę. Zdarza się, że sędziowie czy prokuratorzy traktują dzieci jak dorosłych, przesłuchując ich z użyciem niezrozumiałego dla dziecka urzędowo-prawniczego języka. Zdarzają się także wypadku, gdy adwokaci manipulują dzieckiem, by skłonić je do zeznań korzystnych dla swojego klienta, ale sprzecznych z dobrem dziecka. Tymczasem dziecko, nierzadko ofiara wykorzystywania seksualnego, jest narażone na duży stres w wyniku zetknięcia z wymiarem sprawiedliwości i samo ponownie staje się ofiarą.

Gwarancja przestrzegania praw

W przyjętej uchwale Komisja zwraca uwagę, że dziecko, jako osoba pokrzywdzona przestępstwem, wymaga w postępowaniu karnym szczególnego podejścia, uwzględniającego jego wiek, nieporadność, stan świadomości oraz uzależnienie od opiekunów, wśród których mogą być sprawcy czynów wymierzonych w dobro dziecka. Komisja domaga się zapewnienia dzieciom skuteczniejszych gwarancji przestrzegania ich praw w procesie. Małoletni doznają szczególnego stresu poprzez m.in. wielokrotne przesłuchania, co jest praktyką niedopuszczalną. Należy przeciwdziałać zjawisku wtórnej wiktymizacji, polegającej na tym, że dziecko staje się ponownie ofiarą w trakcie czynności podejmowanych w postępowaniu karnym – czytamy w uchwale.

Adw. Piotr Sendecki, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, podkreśla że rolą adwokata w postępowaniach sądowych z udziałem dzieci pokrzywdzonych przestępstwem jest takie dążenie do zabezpieczenia interesów swojego klienta, które równocześnie nie narusza dobra dziecka.

NRA/AS

Zobacz także:

Helsińska Fundacja o łamaniu praw dziecka

Status dziecka w polskim prawie rodzinnym-konferencja

Zakończyła się Konferencja dotycząca pomocy dzieciom-ofiarom przestępstw