Naczelna Rada Adwokacka podejmowała starania w przedmiocie obowiązku rejestracji w kasach fiskalnych oraz odprowadzania podatku VAT od porad prawnych udzielanych pro bono. W rezultacie Ministerstwo Finansów wydało pisemne stanowisko, określające, że działania podjęte przez adwokatów podczas Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich nie muszą być objęte ewidencjonowaniem za pomocą kas fiskalnych.

W związku z zaplanowanym na dzień 4 czerwca 2011 r. V ogólnopolskim Dniem Bezpłatnych Porad Adwokackich Naczelna Rada Adwokacka w połowie maja zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Finansów z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy bezpłatne porady podlegają obowiązkowi rejestracji w kasie fiskalnej oraz czy należy od nich odprowadzić podatek VAT. Ze względu, bowiem na surowe konsekwencje niedochowania obu obowiązków, w wypadku braku zwolnienia zachodziłaby konieczność odwołania akcji.

Stanowisko, ale nie zwolnienie

Ministerstwo Finansów w swoim stanowisku z dnia 31 maja 2011 r., określiło, że działania podjęte przez adwokatów podczas Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich nie muszą być objęte ewidencjonowaniem za pomocą kas fiskalnych. Według Ministerstwa Finansów adwokaci nie muszą też odprowadzać podatku od bezpłatnych porad. Nie udało się jednak uzyskać zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego ani interpretacji wiążącej.

Ministerstwo Finansów powołując się na ustawę o podatku od towarów i usług stwierdziło, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Charakter akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich oraz jego elementy mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku kancelarii uczestniczących w akcji odsuwają na dalszy plan cel uzyskania korzyści, co oznacza, że porady udzielane w ramach akcji nie podlegają obowiązkowi podatkowemu na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ministerstwo stwierdza również, że w wypadku akcji pro bono nie stosuje się do obowiązku ewidencjonowania porad prawnych na kasach fiskalnych. Prawnicy postulują, aby stanowisko Ministerstwa Finansów skłoniło rząd do systemowego uregulowania podatkowego działań pro bono. Intencją jest, aby nikt nie musiał ponosić sankcji za działania dobroczynne.

RO/ źródło: adwokatura.pl

Zobacz także:

Samorząd radcowski podsumowuje ''Niebieski Parasol 2011''

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich już po raz piąty