W dniu 5 czerwca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek, dotyczący określenia terminu powoływania sędziów przez Prezydenta RP.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego skierował jeszcze Prezydent Lech Kaczyński.

Kwestionowany art. 55 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, przed nowelizacją stanowił, że "sędziów sądów powszechnych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim powołuje Prezydent RP, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.". Po zmianie przepis ten uzyskał następujące brzmienie: "Sędziów sądów powszechnych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim powołuje Prezydent RP na wniosek KRS, w terminie miesiąca od dnia przesłania tego wniosku.".

Zdaniem wnioskodawcy kwestionowana regulacja pozostaje w sprzeczności z wolą ustrojodawcy, który w sposób świadomy pozostawił poza zakresem przedmiotowym normy konstytucyjnej, dotyczącej powoływania sędziów, określenie terminu, w jakim powołanie takie ma nastąpić.

Zobacz: TK ws. zwolnienia z kosztów sądowych w postępowaniu upadłościowym

Wnioskodawca podkreśla, że nie można zaakceptować takiego modelu tworzenia prawa, w którym pod rządami tych samych przepisów konstytucyjnych ustawodawca zwykły wprowadza, w materii dotyczącej podstaw funkcjonowania konstytucyjnych organów państwa, regulacje odstające od dotychczasowych, zmieniając pozycję ustrojową Prezydenta.

Ustawodawca wprowadził ograniczenie uprawnienia Prezydenta RP, polegające na nieuprawnionym związaniu realizacji jego konstytucyjnej kompetencji miesięcznym terminem od przesłania wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, co zdaniem wnioskodawcy jest sprzeczne z konstytucją.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK orzeknie w sprawie zaliczania do okresów składkowych pracy wykonywanej za granicą

TK: Zasady ustalania wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego niekonstytucyjne