Aplikanci radcowscy z izby warszawskiej mogą od tego roku szkoleniowego korzystać z nowego systemu informatycznego czy też własnego centrum szkoleniowego, a to nie wszystko.

System informatyczny ERIA

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie uruchomiła system informatyczny ERIA czyli E-learning Radców Prawnych i Aplikantów. Jest to wielofunkcyjna platforma internetowa, której celem jest kształcenie członków samorządu - informuje OIRP w Warszawie.

- Funkcjonalności, które dotąd zostały uruchomione, skierowane są do aplikantów radcowskich. Będziemy jednak rozwijali ten system i pojawią się w nim rozwiązania skierowane również dla radców prawnych – mówi Paweł Jasiński, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji.

W systemie ERIA na aplikantów czekają na razie trzy narzędzia. Pierwsze to elektroniczna obsługa prac pisemnych. Aplikanci mogą przesyłać do systemu swoją pracę, po czym wykładowca przedstawia rekomendowane rozwiązania. W przypadku wybranych prac następuje indywidualne sprawdzenie wzbogacone o uwagi zbiorcze. Drugie narzędzie to forum dyskusyjne. Aplikanci mogą rozmawiać na temat zagadnień omawianych na zajęciach, a moderatorami dyskusji są wykładowcy. Trzecią funkcją systemu jest możliwość przekazywania aplikantom materiałów dydaktycznych - wskazuje izba warszawska.

Mniejsze grupy szkoleniowe

Jak informuje OIRP w Warszawie ważną reformą jest też zmniejszenie liczebności grup. Najmniejsza grupa liczy już zaledwie 44 osoby, tymczasem wcześniej w zajęciach uczestniczyło średnio około 200 osób.

- To ważna zmiana, która znacznie poprawia aplikantom komfort nauki, a wykładowcom ułatwia pracę. Początkowo planowaliśmy jeszcze silniejszą redukcję liczebności grup, jednak musieliśmy nieco ograniczyć te plany w związku z decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości o obniżce opłat za aplikację – mówi Paweł Jasiński.

Zajęcia w weekendy

Izba uruchomiła ponadto pilotażową grupę, dla której zajęcia obowiązkowe prowadzone są jedynie w soboty. Grupa ta składa się ze 130 osób, które wyraziły chęć uczestniczenia w takich zajęciach.

Dodatkowe zajęcia doszkalające

Nowością na tegorocznej aplikacji są też nieobowiązkowe zajęcia, mające przygotowywać aplikantów ostatnich roczników specjalnie pod kątem egzaminu zawodowego.

Pozostałe zmiany

Ponadto, Izba rozszerzyła grono wykładowców na stołecznej aplikacji, jednocześnie kończąc współpracę z tymi, którzy byli najgorzej oceniani w ankietach ewaluacyjnych.

- Na poziomie krajowym weszły również w życie proponowane przez nas zmiany dotyczące usprawiedliwiania nieobecności. Wprowadzono limit dopuszczalnych nieobecności na poziomie 54 godzin rocznie i zrezygnowano ze zwolnień lekarskich, jako usprawiedliwienia absencji – wyjaśnia Paweł Jasiński.

Wkrótce ważną zmianą na warszawskiej aplikacji radcowskiej będzie też powołanie przez Izbę własnego zaplecza dydaktycznego. W siedzibie OIRP przy ul. Żytniej 15 trwa właśnie remont, po którego zakończeniu gotowa będzie obszerna przestrzeń konferencyjna. W zależności od ustawienia ścian, będzie można jednocześnie korzystać z czterech sal mogących pomieścić po 100 osób każda albo z jednej dużej – dla 400 osób.

- Remont ma zostać zakończony do końca marca, po czym do nowych sal przeniesiona zostanie dużą część zajęć odbywających się obecnie w wynajmowanych pomieszczeniach przy ul. Pawiej. Od przyszłego roku aplikacja będzie już w całości prowadzona we własnych salach Izby – mówi Paweł Jasiński.

Izba nieustannie wzbogaca także program merytoryczny, np. o nowe kategorie prac dodatkowych oraz odrębne zajęcia dotyczące sądownictwa polubownego prowadzone we współpracy z dwoma najważniejszymi sądami arbitrażowymi w Polsce.

Źródło:OIRP w Warszawie

Zobacz także:

Zmiany w systemie odbywania aplikacji radcowskiej

Aplikacja radcowska w systemie weekendowym