Naczelna Rada Adwokacka wydała komunikat w związku z uchwaleniem przez Sejm nowelizacji przewidującej likwidację ustnego egzaminu kończącego aplikacje adwokacką. Tym samym Sejm odrzucił przyjęte przez Senat poprawki, postulowane przez Naczelną Radę Adwokacką. W ocenie NRA ta decyzja, spowoduje drastyczne obniżenie jakości usług prawniczych w Polsce. Treść komunikatu publikujemy poniżej.

Uchwalona przez Sejm nowela do ustawy Prawo o adwokaturze i innych ustaw dotyczy likwidacji części ustnej na egzaminie zawodowym, likwidacji półrocznych praktyk aplikanckich w sądach i prokuraturach oraz wpisu na listę adwokatów doktorów prawa po trzyletniej praktyce zawodowej, bez konieczności odbywania aplikacji i zdawania egzaminów adwokackich. NRA nie kryje rozczarowania wynikami dzisiejszego głosowania gdyż proponowane przez samorząd adwokacki rozwiązania gwarantowały kompromis pomiędzy obiektywna oceną kandydatów na adwokata, a szerszym dostępem do zawodu.

- Żałuje, że zwyciężyła tendencja odmienna – powiedziała adw. Joanna Agacka-Indecka Prezes NRA. Mam smutne przeczucia, że niebawem sądy dyscyplinarne będą miały pełne ręce roboty, rozpatrując skargi na adwokatów, którzy nie potrafili sformułować wniosków dowodowych, przesłuchać świadków, albo nie znaleźli odpowiednich argumentów do obrony – powiedziała Prezes NRA.

- Do zawodu przystąpi rzesza osób bez praktycznej wiedzy na temat funkcjonowania innych zawodow prawniczych, a także bez umiejętności wyrażania myśli – dodała.

Posłów nie przekonał żaden rozsądny argument, jak ważną rolę odgrywa sprawdzenie umiejętności sprawnego wysławiania się przyszłego adwokata, nawet ten, że egzamin ustny obowiązuje aż w 17 krajach Unii Europejskiej, jak również w Polsce w innych zawodach prawniczych w tym w zawodzie sędziego czy prokuratora.

Uchwalona dziś ustawa przynosi także inne szkodliwe rozwiązania. Likwiduje możliwość odbywania praktyk aplikantów w sądach i prokuraturach. W głosowaniu zabrakło tylko jednego głosu aby utrzymać praktyki w dotychczasowej formie.

Przegłosowano również dostęp do zawodu adwokata dla doktorów prawa z trzyletnim doświadczeniem pracy w kancelarii prawniczej, bez konieczności odbywania aplikacji oraz zdawania egzaminu adwokackiego.