Krajowa Rada Sądownictwa sprzeciwia się zapowiadanym zmianom, które zmierzają do ograniczenia prawa sędziów do godnego uposażenia w stanie spoczynku - czytamy w stanowisku KRS.

Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zakazuje przyjmowania unormowań znoszących stan spoczynku lub przekształcenia go w sposób, który nie da się pogodzić z funkcjami tej instytucji.

Wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu sędziego oraz stan spoczynku stanowią gwarancję prawidłowej realizacji prawa do sądu, które jest jednym z podstawowych elementów demokratycznego państwa prawnego - podkreśla KRS.

Zobacz: ''Iustitia'' przeciwna zmianom regulacji dotyczących stanu spoczynku sędziów

Prawo do godnego wynagrodzenia oraz stan spoczynku gwarantowane przez Konstytucję zabezpieczają prawidłowe warunki do niezawisłego sądu. Nie jest to przywilej sędziów lecz gwarancja zachowania bezstronności i niezawisłości sędziowskiej. Dlatego obowiązkiem państwa jest zapewnienie sędziom odpowiedniego statusu materialnego, również po zakończeniu czynnej służby- czytamy w stanowisku.

Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że każdy sędzia podlega ograniczeniom, które nie obejmują innych grup zawodowych. Ograniczeniom tym podlega także sędzia przechodzący w stan spoczynku, który nadal zachowuje status sędziego. Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Sędzia nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia i nie może prowadzić działalności gospodarczej- podkreśla KRS.

Zobacz: SN: Sędzia przeniesiony w stan spoczynku z powodów zdrowotnych nie ma powrotu do zawodu

Czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań, co oznacza obowiązek świadczenia pracy poza normalnymi godzinami pracy, także w porze nocnej, w niedziele i święta, bez prawa do otrzymania z tego tytułu kompensaty w postaci dodatkowego wynagrodzenia lub w postaci czasu wolnego. Szczególne obowiązki, niedogodności i ograniczenia, które wiążą się z pełnieniem służby sędziowskiej w pełni uzasadniają pozostawienie bez zmian unormowanej w Konstytucji instytucji stanu spoczynku- czytamy w konkluzjach.

PS/źródło:Iustitia

Zobacz także:

Iustitia: To nie pierwsze zamrożenie sędziowskich wynagrodzeń

''Iustitia'' negatywnie ocenia rozporządzenia ministra sprawiedliwości