Profesor Stanisław Sołtysiński jest jednym z najbardziej znanych i najwybitniejszych polskich prawników. Partnerem w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która od wielu lat pojawia się w czołówce rankingów kancelarii.

Profesor Stanisław Sołtysiński ukończył studia prawnicze (1961) oraz zdobył kolejne stopnie naukowe (doktora - 1965, doktora habilitowanego - 1970, profesora nadzwyczajnego - 1979 oraz zwyczajnego -1988) na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Odbył także studia podyplomowe w London School of Economics (1966-67) oraz na Columbia University w Nowym Jorku, gdzie w 1973 r. uzyskał dyplom Master of Laws (LL.M).

Profesor Sołtysiński jest wybitnym specjalistą w zakresie prawa cywilnego, własności intelektualnej, prawa handlowego oraz prawa inwestycji zagranicznych.

Przez wiele lat przed transformacją ustrojową w 1989 roku prof. Sołtysiński łączył z sukcesem działalność akademicką z działalnością doradczą na rzecz podmiotów polskich i zagranicznych, w tym w sprawach dotyczących handlu Wschód-Zachód, transferu technologii i inwestycji. Prof. Sołtysiński uczestniczy aktywnie w międzynarodowym arbitrażu. Jego nazwisko figuruje na liście sędziów Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego przy Austriackiej Izbie Gospodarczej oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Arbitrażowego. W latach 1991 - 1992 reprezentował rząd polski w rozmowach prowadzących do stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską. Był także członkiem Komisji Ekspertów doradzającej rządowi w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Był dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Visiting Professor na University of Pennsylvania Law School (1975-1991) oraz profesorem College of Europe w Brugii (1991-1995). Od czerwca 1990 roku do maja 1991 roku prof. Sołtysiński był doradcą filadelfijskiej firmy prawniczej Drinker Biddle & Reath.

Jako wieloletni członek Rady Legislacyjnej, prof. Sołtysiński służył radą rządowi w sprawach reformy ustawodawstwa mającej na celu rozwój handlu międzynarodowego i zagranicznych inwestycji. W 1997 roku został członkiem Komisji Kodyfikacyjnej oraz Przewodniczącym jej podkomisji, która opracowała uchwalony przez Sejm w 2000 r. kodeks spółek handlowych. Jest autorem kilkunastu książek i ponad 200 publikacji na temat prawa handlowego, własności intelektualnej, prawa antymonopolowego i prawa cywilnego.