Zakończył się organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W pomoc jak co roku aktywnie włączyli się przedstawiciele obydwu samorządów adwokackiego i radcowskiego.

Radcowska pomoc

Radcowie prawni czynnie zaangażowali się w udzielanie porad prawnych. Organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw wpisuje się w działalność pro bono Krajowej Izby Radców Prawnych.
Przykład z Gdańska pokazuje, że podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, potrzeba rady ze strony radców prawnych była duża. Członkowie samorządu radcowskiego udzielili blisko 16% wszystkich udzielonych porad.

Wsparcie adwokatury

Udział adwokatów w Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw wpisuje się w szeroki program bezpłatnej pomocy prawnej palestry.
Porady udzielane były głównie w 16 Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na terenie całego kraju. Niemniej w wielu regionach adwokaci przyjmowali potrzebujących w swoich kancelariach m.in. na terenie działania Okręgowych Rad Adwokackich w Częstochowie, Łodzi, Wałbrzychu i Wrocławiu.
Poza tym w wielu miejscach adwokaci uczestniczyli w inicjatywach innych organizacji np. w Warszawie 26 lutego adwokaci i aplikanci adwokaccy dyżurowali w Wyższej Szkole Managerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36. Dodatkowo punkt porad otwarto również w gdańskim sądzie. Adwokaci w ramach akcji udzielali też porad telefonicznych w siedzibie TVP Info.

Przemoc w rodzinie najczęstszym problemem

Jak poinformowało biuro prasowe NRA głównym problemem z jakim zwracali się poszkodowani była przemoc w rodzinie oraz wszelkie sprawy z tym związane w tym władza rodzicielska, alimenty, rozwód. Zdarzały się również porady dotyczące kompensaty państwowej dla ofiar niektórych przestępstw umyślnych, a także problemów związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Interesanci zgłaszali się także ze skargami na długotrwałość procedur, brak informacji przekazywanej w zrozumiałym języku oraz na brak wrażliwości organów państwa w kontaktach z pokrzywdzonymi.

Działalność pro bono obydwu samorządów

Tylko w ostatnich dwóch latach adwokatura zorganizowała cztery ogólnopolskie akcje porad prawnych. W każdej z nich wzięło udział od 600 do 1000 adwokatów i aplikantów adwokackich, a bezpłatne porady uzyskało za każdym razem kilkanaście tysięcy osób. Samorząd adwokacki zorganizował bezpłatną pomoc prawną także dla powodzian, rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i innych wypadków komunikacyjnych. Pomoc na zasadach pro publico bono jest organizowana także lokalnie przez Okręgowe Rady Adwokackie w poszczególnych częściach kraju.
Z kolei tradycją stała już się organizowana przez KIRP akcja „Niebieski Parasol”. W ubiegłym roku w czasie akcji 42 miastach Polski radcy prawni udzielili bezpłatnych informacji prawnych. W ciągu tygodnia udzielono kilku tysięcy informacji prawnych. Krajowa Rada Radców Prawnych podpisała także deklarację International Bar Association w sprawie usług prawnych pro bono, a we współpracy z Radą Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) radcowie prawni wspomagają prawników na Ukrainie, w Gruzji czy w Turcji, dzieląc się polskimi doświadczeniami z budowy demokratycznego państwa prawnego i dostępu wszystkich obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

PS/źródło:KIRP/adwokatura.pl

Zobacz także:

Działania resortu sprawiedliwości na rzecz ofiar przestępstw

Kryształowe serca radców prawnych wręczone